fontány Granja de San Ildefonso
Cestování

Monumentální fontány Granja de San Ildefonso

Královský palác Palacio Real de la Granja de San Ildefonso se nachází jen 13 km od Segovie (80 km od Madridu) a ve svých zahradách skrývá poklad opravdu královský. Monumentální fontány Granja de San Ildefonso bychom klidně zařadili mezi sedm divů Španělska. Ne nadarmo se jim říká španělské Versailles.

Už jen technická stránka je ohromující. V nejvyšším bodě zámeckého parku se nachází vodní nádrž, které se říká “El Mar” (moře), kterou zásobuje několik potoků pramenících v horách, a systém kanálů přivádí vodu do zásobníku o objemu 216.000 m3. Pro rozvod vody k jednotlivým fontánám slouží dalších osm zásobníků, které jsou rozmístěné v různých výškových úrovních, čímž je možné dosáhnout různých tlaků vody potřebných pro optimální provoz každé z fontán. U jednotlivých fontán se tak docílí optimální výšky pramenů vody, aniž by se ovlivnil tlak vody v ostatních fontánách.

Fontány Granja de San Ildefonso jsou rozmístěny v zámeckém parku a je jich celkem 21. Systém vodního potrubí je starý 300 let, měří celkem 13 km a místy dosahuje průměru až 50 cm.

Pokud běží všechny fontány najednou, spotřebují 9.000 kubických metrů vody za hodinu. Stejné množství vody spotřebuje za hodinu celá Segovia. Hlavní nádrž by tak při plném provozu byla vyčerpána za 13 hodin. I proto bylo od počátku záměrem zapínání fontán postupně, vždy když se k nim blížil král.

I dnes se fontány Granja de San Ildefonso ve velkém spouštějí jen 3 krát do roka: 30. května, 25. července a 25. srpna a je možné vidět 7 nejkrásnějších fontán. I zde je harmonogram postupného spouštění fontán a návštěvníci se průběžně přesouvají od jedné k druhé, aby si mohli vychutnat ohromující zážitek. Během roku lze na programu paláce najít i další termíny, kdy je spuštěno například jen několik fontán, nebo jen jedna fontána s nočními efekty.

Všechny fontány Granja de San Ildefonso jsou inspirovány klasickou mytologií, božstvy, alegoriemi a mytologickými scénami a jsou opravdu impozantní. Například hlavním motivem fontány “La Fama” (sláva) je okřídlený kůň hrající na flétnu, odkud prýští proud vody do výšky 42 metrů. Najdeme zde třeba i fontánu inspirovanou koňskými dostihy, třemi Gráciemi, pralesem, bohem lásky amorkem, nymfami, draky, lázněmi bohyně Diany, nechybí ani zbytek božstva jako Herkules, Neptun, Saturn, Pandora, Andromeda nebo Perseus.

Na malou vizuální ukázku se můžete podívat ve videu:

Pokud budete chtít na místě strávit více dní, můžete využít ubytovaní v hotelové síti Paradorů (psali jsme o nich tady).

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 4]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *