Pohřeb sardinky ve Španělsku
O životě

Pohřeb sardinky ve Španělsku

Pohřeb sardinky ve Španělsku (“Entierro de la Sardina”) patří mezi důležité masopustní tradice. Tímto aktem se oficiálně ukončí období masopustu (španělsky “carnaval” nebo také “carnestolendas”) a začíná půst (španělsky “Cuaresma”). Právě proto se pohřbení sardinky ve Španělsku nejčastěji koná na Popeleční středu (“miércoles de Ceniza”), nebo v její předvečer.

Jde o jistou parodii v podobě pohřebního průvodu, který končí spálením symbolické figury, kterou je nejčastěji právě sardinka. Hlavním poselstvím je rozloučit se s minulostí a dát možnost znovuzrození něčeho nového. Právě živel ohně od pradávna patří mezi symboly obnovy a osvobození. Však my zas v Česku tak rádi pálíme čarodějnice, i když v jiných dnech, stále jde o symboliku konce zimy, nástupu jara a ochranu před vším zlým.

A proč se ve Španělsku pohřbívá právě sardinka? Podle legendy král Karel III. v 18. století daroval madridské šlechtě velkou zásilku sardinek, aby překonala předvelikonoční postní dobu. Ale jakmile sardinky dorazily, tak příšerně zapáchaly, že se je šlechta rozhodla nechat zakopat na břehu řeky Manzanares.

Různé národy světa mají podobné tradice. Pohřeb sardinky ve Španělsku není žádnou výjimkou. Časově se kryje například se slavným francouzským svátkem “Mardi Gras”, který vrcholí den před Popeleční středou na tzv. “tučné úterý”.

Region Murcia si pohřeb sardinky šetří až na týden po Velikonocích. Zároveň tento svátek pojímají s větší pompou, součástí je okázalý průvod alegorických vozů s draky a mytologickými tvory. Nechybí všudypřítomné ohně, ve kterých nakonec shoří obrovská socha sardinky. Nemůže samozřejmě chybět tak oblíbený ohňostroj. A jak jinak, tato tradice je zařazená na mezinárodní seznam turistického dědictví.

Na malou reportáž se můžete podívat ve videu:

Hra s ohněm ale může být nebezpečná. Letos (v roce 2023) došlo v městečku Calzada de Calatrava k nehodě, při které byly popáleny 2 dívky ve věku 6 a 12 let. Jeden z organizátorů pohřbu sardinky přilil do ohně alkohol, láhev se zbytkem alkoholu vhodil dovnitř, došlo k malému výbuchu a hořící části sardinky dopadly mezi přihlížející publikum. Oběma dívkám vzplanulo oblečení a skončily v nemocnici s lehkými popáleninami.

Pohřeb sardinky ve Španělsku se často zmiňuje ve spojení s Velikonocemi. O nich se můžete dočíst tady.

Zajímají vás španělské tradice? V této rubrice se dozvíte víc.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 3.5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *