Španělé vynalezli skafandr
O životě

Španělé vynalezli skafandr

Stejně jako my Češi se pyšníme řadou vynálezů jako třeba kostkového cukru nebo slova “robot”, ostatní národy samozřejmě nejsou pozadu. Možná vás překvapí, že Španělé vynalezli skafandr.

Konkrétně se jednalo o speciální oblek, který navrhl v roce 1935 plukovník Emilio Herrera Linares pro let do stratosféry aerostatickým balonem s otevřeným košem. Právě tento skafandr je považován za předchůdce vesmírných skafandrů.

Zmíněný let se nakonec neuskutečnil, protože mezitím začala španělská občanská válka a Herrera, který sloužil v republikánské skupině, utekl v roce 1939 do Francie, kde v exilu zemřel. Skafandr byl rozstříhaný a použitý na výrobu plášťů do deště pro vojenské jednotky. Přitom šlo o první oblek v historii, který dokázal plně vyrovnávat tlak, přestože nikdy nebyl použit v reálných podmínkách.

Skafandr byl uvnitř potažený hermetickou vrstvou, kterou Herrera otestoval ve vaně svého bytu v Seville. Tato vrstva byla pokrytá kovovou konstrukcí s klouby a harmonikovitými záhyby. Jednotlivé části byly adekvátně vytvarované na různé části těla jako paže, boky, lokty, kolena a prsty.

Skafandr prošel i zkouškou pohyblivosti ve výzkumném centru v oblasti Cuatro Vientos a byl vybaven připojením na zásobník kyslíku. Herrera pro skafandr navrhl i speciální mikrofon. Helma byla vybavena třemi vrstvami nemlžícího se skla, vnitřní vrstva z tvrzeného nerozbitného skla, prostřední s ochrannou vrstvou proti UV-záření a vnější vrstva s ochranou proti infračervenému záření. 

Herrera skafandr také vybavil elektrickým vytápěním. Při zkouškách ve speciální tlakové komoře se ale ukázalo, že se oblek přehřívá a že pro dané účely bude stačit teplo, které produkuje lidské tělo.

Takže přestože Španělé vynalezli skafandr pro jiné účely a nikdy nebyl skutečně použit, stal se předchůdcem skafandrů, se kterými kosmonauti a astronauti od 60. let minulého století létají do vesmíru.

Zajímají vás kromě španělských vynálezů třeba místní tradice? Podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *