Vítr levante ve Španělsku
Praktické rady

Vítr levante ve Španělsku

Vítr levante ve Španělsku (nebo jen zkráceně “Levante”) je také označován jako “viento de solano”, což znamená východní vítr. Levante vane především na španělském středomořském pobřeží, ale obecně se týká celého západního Středomoří.

Název pochází z latinského “levare”, které znamená vycházet a váže se k místu, kde vychází Slunce.

Ať už fouká mírně nebo silně, způsobuje silný příboj a vlnobití. Obecně bývá jen mírný a vlhký a pravidelně přináší oblačnost a déšť na celé východní španělské pobřeží (viz červená část mapy). Můžete se setkat s označením “zona levante”, které geograficky zahrnuje především pobřeží autonomní oblasti Valencie a Murcie, kam levante doráží s největší intenzitou.

vítr levante
Zdroj: wikipedia

Levante vzniká v centrálním Středomoří v oblasti Baleárských ostrovů a své největší síly dosahuje v Gibraltarské úžině. Jak už jsme psali, na východní pobřeží Španělska často přináší oblačnost a déšť, naproti tomu více na západě (především na atlantickém pobřeží Andaluzie) způsobuje suché, horké a zároveň větrné počasí. Je to díky efektu fénu (“föhn”), který nastane přechodem andaluských pohoří a změní vlastnosti větru. Na Gibraltaru vytváří speciální formace mraků, kterým se lidově říká “barbas del levante” (plnovous levante).

Vítr levante ve Španělsku se objevuje během celého roku, ale častěji se vyskytuje v období od května do října. Někdy je tak intenzivní, že zablokuje námořní dopravu v přístavech Ceuta, Tarifa, Algeciras a Tanger. V roce 1960 levante dokonce v nárazech dosahoval rychlosti až 198 km/h. Často způsobuje silná vlnobití a vážně poškozuje pláže a přístavy. Pokud levante přinese hezké počasí, je označován jako “levant blanc” nebo “levante calma”.

Podle světových stran, odkud větry vanou, mají svá specifická označení. Možná už jste slyšeli třeba o mistrálu, který fouká ze severozápadu, nebo o větru široko, který je zas jihovýchodní. 

Vítr levante ve Španělsku vás určitě nemine, pokud přijedete na dovolenou. Proto zvlášť zpozorněte, pokud ve zprávách o počasí zmíní tento fenomén, protože může přinést radikální změnu.

A pokud vás zajímá, jaké podnebí máme ve Valencii, podívejte se na tento článek.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 5 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *