Jak už jsme psali v článku s tipy a radami pro cestovatele, podnebí ve Valencii je klasické středomořské. To znamená, že jarní a podzimní teploty jsou velmi příjemné, léta jsou krásně horká a zimy mírné se spoustou slunečních paprsků.
Následující graf ukazuje průměrné teploty a úhrn srážek:
Denní maximální teploty (plná červená čára) v letních měsících dosahují k 32 °C a v noci zpravidla neklesají pod 20 °C (plná modrá čára). Samozřejmě se jedná o průměry. Červená přerušovaná čára ukazuje křivku horkých dnů, což znamená, že v létě můžou výjimečně teploty vystoupat až ke 40 °C a v noci mohou klesnout až k 15 °C (modrá přerušovaná čára). Co se srážek týče, od června do srpna jsou na úplném minimu, spíše může jít jen o krátké noční bouřky.
V zimních měsících denní maxima začínají na 15 °C a noční minima neklesají pod 3 °C. Jak ale ukazuje přerušovaná modrá křivka, mohou se v zimě vyskytnout studené noci, kdy teplota klesne i pár stupňů pod nulu. Srážky se ani v zimních měsících většinou nepřehoupnou přes 30 mm, což stále splňuje definici převážně suchého měsíce.
Důležité je mít na paměti, že ve Valencii je vyšší průměrná vlhkost vzduchu, což může zhoršovat pocitové vnímání teploty. Zjednodušeně řečeno, při 15 °C vám může být ve Valencii větší zima, než jak jste zvyklí na stejnou teplotu z Prahy. Stejně tak letních 32 °C pro vás může znamenat mnohem větší hic než stejná teplota v Čechách.
Následující graf zobrazuje počet slunečních, polooblačných, zamračených a deštivých dnů:
Vzhledem k tomu, že dny s menším než 20% výskytem oblaků jsou považovány za slunečné, většina měsíců v roce ve Valencii tuto definici splňuje. Podle statistik se Valencie může pyšnit 300 slunečnými dni v roce. Deštivých dnů by v průměru nemělo být víc než 44. Podnebí ve Valencii tak patří mezi nejpřívětivější na evropském kontinentu.
Mimoto byla Valencie opakovaně vyhlášená nejlepším městem na světě pro život, viz třeba tento náš článek nebo tento.