tradice muixeranga
O životě

Valencijská tradice muixeranga

Tradice muixeranga je sváteční tradiční událost v některých vesnicích ve valencijské autonomní oblasti. Kombinuje akrobatické, choreografické, náboženské a burleskní prvky. Muixeranga je mnohoznačný výraz, používá se jak pro označení samotné tradice, tak pro skupiny, které ji předvádějí, také pro jednotlivé figury, které jsou součástí představení, nebo také pro samotnou hudbu, která ji doprovází.

Původ tradice muixeranga se dá umístit do města Algemesí, kde byla v roce 1973 založena skupina přátel této tradice (“Amigos de la muixeranga”). Ta byla základem pro vznik celého hnutí muixeranga a především pro záchranu této tradice. Podle různých zdrojů pochází muixeranga už z 18. století, byla ale rozptýlená po různých místech a hrozilo, že upadne v zapomění. Díky úsilí přátel muixeranga byla tato tradice v roce 2011 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Jednotlivé spolky muixeranga jsou poměrně dobře organizované, mají svého předsedu (“maestro”), pravidelně se scházejí, trénují a společensky se baví. A samozřejmě mají své stejnokroje.

Tradice muixeranga se liší od modernějších “castells” (psali jsme o nich tady) tím, že výška lidských věží není tím klíčovým elementem a zároveň navíc je vše doprovázeno různými typy tanců.

Lidské věže jsou hlavním prvkem tradice muixeranga. Většinou se jedná o důmyslné konstrukce účastníků o třech až šesti patrech. V některých oblastech jsou i různé kategorie, které proti sobě bojují. Soutěží tak například věže mužské proti ženským, nebo  věže nezadaných proti ženatým.

Akrobatický element spočívá ve snaze vytvářet čím dál složitější a vyšší lidské věže.

Choreografický prvek se promítá do rozmanitosti tanců, které muixerangu doprovází.

Náboženská složka jsou procesí spojená s muixeranga. Někteří účastníci ztvárňují například biblické postavy.

Burleskní část spočívá v komickém počínání členů jednotlivých spolků muixeranga. Také jejich oblečení mívá často klaunské či bláznovské prvky. Někdy zpívají posměšné popěvky, kterými zesměšňují politické autority nebo se vysmívají smrti.

A kdy a kde lze tradici muixeranga vidět? Asi nejslavnějším jsou svátky zvané “Fiesta de la Virgen de la Salud de Algemesí”, které se konají každý rok 7. a 8. září ve městě Algemesí. Ale protože jde o tradici s náboženským prvkem, můžete ji zažít i v dalších městečcích ve valencijské oblasti při různých náboženských svátcích.

Ve videu se můžete podívat na malou ukázku:

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 4.7]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *