Španělské kastaněty
O životě

Španělské kastaněty

Španělské kastaněty (“castañuelas” nebo také “palillos), tradiční perkusní hudební nástroje, mají původ hluboko zakořeněný ve španělské kultuře a staly se ikonickým prvkem španělské hudby a tance.

Historie španělských kastanět sahá 3000 let zpátky až do starověku. Vyráběly se z mušlí a do Španělska je pravděpodobně přivezli Féničané. Prehistorické kastaněty byly objeveny i při vykopávkách v Egyptě, kde byly ve své době používány k ochraně před kouzly.

Používání kastanět ve Španělsku se rozšířilo zejména během období renesance a baroka, kdy se staly oblíbeným doprovodným nástrojem pro flamenkový tanec a další tradiční španělské tance.

V průběhu času získaly kastaněty širokou popularitu a staly se nedílnou součástí španělských lidových slavností a festivalů. Jejich charakteristický zvuk přispívá k autentičnosti flamenkové hudby, kde umělec často ovládá složité rytmy pomocí rychlého klapání kastanětami.

Ani klasická hudba kastanětám neodolala. Richard Wagner je použil při ztvárnění své opery Tannhäuser. Stejně tak italský skladatel Bocherini dal kastanětám hlavní roli ve svém díle Fandango.

Současné kastaněty se vyrábí především ze dřeva (třešňového, zimostrázového, ořechového, kaštanového apod.), ale tvar mušle si zachovaly dodnes. V podstatě to jsou dvě mělké mističky s plochými okraji, spojené šňůrkou. Kromě tvrdého dřeva se k jejich výrobě může používat například i kost nebo slonovina a liší se region od regionu i velikostí.

Často se používá kombinace kastanět s lehce odlišnou výškou zvuku. Kastaněty s vyšším zvukem se nazývají “hembra” (ženský), ty s hlubším zvukem zase “macho” (mužský).

V současné době jsou španělské kastaněty stále využívány v tradiční hudbě, ale také nacházejí své místo v moderních hudebních aranžmá. Jsou symbolem španělské vášně a hudebního bohatství.

Jejich historický význam a vliv na španělskou kulturu jsou nezpochybnitelné. Mnozí umělci a hudebníci považují kastaněty za klíčový prvek při zachování autenticity tradiční hudby.

Španělské kastaněty mají i svůj festival: Festival Internacional de Castañuelas (F.I.C.). Jde o první a jediný festival tohoto druhu na světě, který kastaněty promítá do konceptů jako jazz, flamenco, step nebo do klasické hudby.

Na kastaněty v akci se můžete podívat v malé ukázce.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 4.7]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *