Španělská tradice castell sahá pravděpodobně až do 10. století. “Castell” v katalánštině znamená hrad a jde o mnohapatrovou lidskou věž, kterou mají místní ve zvyku budovat během různých oslav v oblasti Katalánska, Baleárských ostrovů a ve valencijské oblasti.
Od roku 2010 je španělská tradice castell zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Budování lidské věže se účastní velké množství mužů a žen různého věku a různé tělesné stavby, kteří se věnují náročným tréninkům po celý rok, aby pak mohli předvést výsledek svého snažení na různých vystoupeních a soutěžích.
I když je španělská tradice castell starší než 1000 let, první zdokumentovaný případ v té podobě, jakou známe dnes, je z roku 1770. Tenkrát šlo o šestipatrovou lidskou věž vybudovanou za zvuků šalmaje (dřevěný dechový nástroj, předchůdce hoboje a anglického rohu).
V průběhu staletí se proměňovala forma stavění lidské věže a docházelo k různým vylepšováním jejich stavební struktury a k vytváření čím dál náročnějších konstrukcí, ale základní pravidlo vždy zůstalo: není dovoleno použít jiný konstrukční materiál než lidská těla.
Protože je těžko vysvětlitelné, jak tito lidé dokáží jen díky perfektní práci s rovnováhou, díky důmyslnému propletení končetin a správnému naklonění těl vybudovat desetimetrové věže, podívejte se pro představu na následující video. Samozřejmě ne vždy se zadaří a někdy se věže zřítí. Za svou historii mají už na kontě 3 mrtvé a nespočet zraněných.
Nadšení lidí pro tento sport je ale navzdory riziku úrazu naprosto zřejmé a předává se z generace na generaci.
Podrobnou reportáž časopisu Reflex o tomto fenoménu si můžete přečíst tady.
O dalších tradicích ve Španělsku si můžete přečíst zde.