Okupas v Alicante
O životě

Okupas v Alicante

Finanční krize roku 2008 zahýbala španělským trhem nemovitostí a tisíce bytů, u kterých majitelé neměli prostředky na splátky hypoték, skončily v majetku bank a investičních fondů. Tyto prázdné byty byly velkým lákadlem pro lidi bez střechy nad hlavou a fenomén okupas ve Španělsku se rozjel do neskutečných rozměrů. Okupas v Alicante teď ale čekají horší časy. 

Po 15 letech pasivity, banky a fondy začínají hledat způsoby, jak se zmrazených bytů postupně zbavovat. Novinkou je město Alicante, kde tyto finanční instituce začaly nabízet desítky bytů za cenu výrazně pod tržní hodnotou těchto nemovitostí výměnou za to, že noví majitelé budou muset převzít náklady na soudní procesy vystěhování nelegálních obyvatel a smířit se i s časovou náročností těchto procesů.

Okupas v Alicante teď budou mít velké problémy, protože prodeje těchto problematických bytů nekontrolovatelně rostou. Banky a fondy jsou ochotné tyto byty prodávat až za poloviční cenu. Jde o velkou příležitost, protože ve velké řadě případů se jedná o byty v atraktivních a velmi poptávaných lokalitách. Hovoří se i o zónách jako Playa de San Juan nebo Albufereta.

S čím musí počítat noví majitelé nemovitostí? Soudní proces vystěhování okupas ve Španělsku obvykle trvá jeden až tři roky. Samozřejmě je možné s okupas vyjednávat a dospět k vzájemné dohodě dříve. To ale znamená vyšší náklady, protože je nutné nelegálním obyvatelům vyplatit tučné odstupné (mezi 2.000 a 10.000 EUR), aby byli ochotni byt opustit.

V nabídce teď můžete najít byty v těchto zónách:

  • Mercado Central (Alicante): byty s třemi ložnicemi o výměře přes 100 m2 za méně než 150.000 EUR
  • El Pla: byty se dvěma ložnicemi za méně než 45.000 EUR
  • zóna pláží (Cabo de la Huerta, Albufereta a Playa de San Juan): byty o výměře přes 80 m2 za 115.000 EUR

Protože se jedná o nový trend, právníci varují, že se často můžete pohybovat na hranici zákona. Pokud si v zájmu urychlení vystěhování okupas najmete specializovanou firmu (tzv. “desokupas”) a dojde k obvyklým praktikám zastrašování a případně i fyzického nátlaku, přestože to vykonává pověřená firma, můžete vy být jako klienti hnáni k osobní zodpovědnosti a vše může skončit vysokou pokutou nebo dokonce trestem vězení až na 5 let podle závažnosti činů.

Samozřejmě takový byt budete muset pořídit za hotové, protože žádná banka vám na něj nedá hypotéku. A také budete muset počítat s velkou časovou rezervou do doby, než bude byt k nastěhování.

Ale v současné době, kdy jdou ceny nemovitostí prudce nahoru a lidé si je čím dál méně můžou dovolit, jde o poměrně zajímavou příležitost na trhu. A pravděpodobně nejenom okupas v Alicante by se měli začít obávat příchodu nových časů.

Pro připomenutí, obecně o problému okupas jsme psali v tomto článku. Další články k tomuto tématu najdete pod touto záložkou.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *