Tanec na chůdách ve Španělsku
O životě

Tanec na chůdách ve Španělsku

Tanec na chůdách ve Španělsku (“danza de los zancos”) je folklórní tradice stará více než 400 let. Je spojená s městečkem Anguiano v autonomní oblasti La Rioja a patří mezi španělské kulturní dědictví.

Chůdy se v oblasti La Rioja používaly k překonávání zavodněných oblastí a v obdobích, kdy napadl sníh. Později se staly součástí oslav svaté Máří Magdaleny, i když není přesně znám důvod, proč byly zakomponovány do lidových tanců. Tanec na chůdách ve Španělsku byl poprvé písemně zmíněn v roce 1603 v místní kronice.

Vše začíná mší. Pak následuje procesí se sochou Máří Magdalény za doprovodu šalmají (dřevěný dechový nástroj, předchůdce hoboje a anglického rohu) a bubínků. Jakmile procesí dorazí k úzké uličce “Cuesta de los danzadores”, vše vypukne.

Osm mladých vesničanů na 50 centimetrů vysokých chůdách z bukového dřeva oděných do tradičního kroje složeného z bílé košile, barevné vesty a sukně se za zvuků kastanět roztočí a v neustálých rotacích seběhnou jeden po druhém dlážděnou uličkou. Ne nadarmo se jim říká “lidské káči” s odkazem na jednoduchou hračku z dob našich prarodičů. Čeká je totiž pěkný sešup, ulička měří sice jen 58 metrů, ale má sklon až 20%. Jejich akrobatické číslo končí na náměstí, kde je očekávají nadšení obyvatelé města. Říká se jim “el colchón” (matrace), protože je postupně odchytávají a zabraňují tak jejich případnému pádu.

Sukně nejsou součástí kroje náhodou. Jakmile se mladíci roztočí, sukně vytvoří vzduchový polštář ve tvaru zvonu, který jim poskytuje určitou stabilitu. Funkce sukní se nejlépe ukáže, pokud se s ní tanečník nechtěně byť jen lehce otře o někoho z diváků, okamžitě totiž ztratí rovnováhu a může skončit pádem.

Stát se jedním z osmi vyvolených není jen tak. Místní kluci už od malička poctivě trénují, aby náročný taneční výkon správně zvládli a mohli vzdát hold místní světici.

Tanec na chůdách ve Španělsku se koná mezi 21. a 23. červencem a pak poslední víkend v září, vždy při oslavách svaté Máří Magdalény.

V následujícím videu se můžete podívat, jak oslavy vypadají.

Pokud se chcete dozvědět více o tradicích ve Španělsku, podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *