Fallas ve Španělsku
O životě

Fallas ve Španělsku

Pokud se zajímáte o španělské reálie, fallas ve Španělsku vám nemohou uniknout. Jde o velkou valencijskou tradici “Fallas de Valencia” (ve valencijštině “Falles”), která se každoročně koná v březnu.

Tyto svátky jsou také nazývané “fiestas josefinas” nebo ve valencijštině “festes de Sant Josep”, vše na počest svatého Josefa, patrona truhlářů a tesařů, jejichž cechy byly odpradávna ve Valencii velmi rozšířené.

Ve středověku se slovo “falla” ve Valencii používalo k označení pochodní, které se umisťovaly na vrcholy strážních věží. Později se toto slovo začalo používat i pro pochodně, které se zapalovaly při různých svátcích.

V předvečer svatého Josefa bylo zvykem zapalovat ohně k oznámení příchodu jeho svátku a tento rituál se začal označovat slovem “cremà”. Ohně sloužily především jako symbol očisty od všeho špatného a zvěstovaly příchod jara. To vše dalo základ vzniku této slavné tradice fallas ve Španělsku, která se poprvé v historických análech objevila v roce 1774.

Současná podoba fallas ve Španělsku a především ve Valencii jsou hlavně obří sochy, které jednotlivé spolky vybudují v ulicích Valencie s tím, že poslední den budou spáleny. Většinou určitou satirickou formou reflektují aktuální společenská témata. Často jde o komplexní díla, která mohou převýšit 30 metrů. Používá se řada materiálů od kartónu, polystyrénu až po plastelínu, dřevo a kámen. Spolky “falleros” na svých monumentech pracují celý rok.

Znakem fallas jsou také speciální kroje, kterým se říká “traje de fallera”. Každý spolek fallerů má své typické kroje, které jsou propracované do nejmenších detailů, jde v podstatě o umělecká díla a náklady na ušití takových šatů často dosahují částek v tisících EUR.

Každý rok mají fallas svou ambasadorku tzv. “fallera mayor”, kterou vybírá porota z reprezentantek vyslaných jednotlivými spolky. Je to trochu podobné soutěžím miss. Fallera mayor pak celý rok reprezentuje fallas a stará se o jejich mediální prezentaci.

Oficiálně fallas ve Španělsku začínají poslední únorovou neděli událostí zvanou ve valencijštině “la crida” (španělsky “pregón” nebo “llamada”). Jde o slavnostní akt, kdy se u bran Torres de Serranos shromáždí všechny spolky fallerů a fallera mayor oficiálně zahájí oslavy.

Fallas ve Španělsku jsou také neodmyslitelně spojené s pyrotechnickými akcemi. Slavnostní zahájení fallas se nazývá “la mascletà” a jde o velkou pyrotechnickou show na radničním náměstí ve Valencii (plaza del Ayuntamiento) 1. března. La mascletà se pak koná každý den ve 14 hodin na různých místech Valencie. Obyvatelé Valencie je milují, turisti už o něco méně. Naštěstí trvají vždy jen kolem 6-7 minut, i když co do hlučnosti mohou dosahovat až 120 decibelů.

Dny 14. a 15. března jsou věnovány budování jednotlivých monumentů v ulicích Valencie. Říká se tomu “la plantà”.

16. března pak jednotlivé monumenty obchází speciální komise a hodnotí je. Výsledkem jsou pak speciální ceny pro nejlepší fallas.

La despertà” nebo taky “la petardà” zahajuje každý den, kdy jednotliví členové fallerských spolků po ránu odpalují petardy a většinou tak probudí celou čtvrť. Děti tuto dobu milují, protože v doprovodu svých rodičů celé dny odpalují ve valencijských uličkách jeden dělobuch za druhým.

L’Ofrena” nebo také “la ofrenda” probíhá 17. a 18. března. Jednotlivé fallerské spolky ve svých krojích přicházejí v procesích na náměstí panny Marie (la plaza de la Virgen), kde odevzdávají květiny této světici. Na náměstí stojí její 14-timetrová socha  a desítky aranžérů z květin vytvářejí ornamenty na jejím plášti. Fallera mayor je pak poslední, kdo světici přinese květiny. Ofrendy se každoročně zúčastní pres 100.000 lidí.

Během fallas se koná řada ohňostrojů, kterým se říká “castells de focs artificials”. Tím nejdůležitějším je tzv. “La Nit del Foc” (Noche de Fuego), který se koná v předvečer svatého Josefa, 18. března.

Večer na den svatého Josefa, patrona oslav, vždy 19. března pak v celé Valencii vzplanou obří ohně, jak jsou jednotlivé sochy zapalovány. A v souladu s tradicí se tomuto aktu říká “cremà” (španělsky “la quema”). Tato noc se tak nazývá “La Nit de la Cremà(La Noche de la Cremà). Vše zahájí fallera mayor odpálením hlavního ohňostroje.

Fallas ve Španělsku se staly velkou turistickou atrakcí zejména poté, co je UNESCO v roce 2016 zahrnulo na oficiální seznam kulturního dědictví. Fallas mají ve Valencii také své vlastní muzeum, kde jsou vystavené makety slavných monumentů, propagační plakáty z jednotlivých let a portréty falleras mayores. Proto pokud chcete zažít autentické Španělsko, určitě byste měli v době fallas přijet do Valencie.

V následujícím videu se můžete podívat na malou ochutnávku.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 7 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *