Svátek světla na Mallorce
Cestování

Svátek světla na Mallorce

Svátek světla na Mallorce (“La Fiesta de la Luz”) by se dal považovat až za magický světelný fenomén, který je možné spatřit jen dvakrát do roka v hlavní katedrále na Mallorce.

Svátek světla na Mallorce tak můžete zažít vždy jen 2. února a 11. listopadu, kdy je Slunce v takové konstelaci, že svými paprsky pronikne hlavní rozetou v takovém úhlu, že vytvoří ohromující projekci barev uvnitř katedrály přímo nad jejím hlavním vchodem, pod další rozetou, čímž evokuje tajemnou číslici 8. I proto se mallorské katedrále Seu de Mallorca říká “katedrála světla”.

Rozeta nazývaná také jako “gotické oko” patří mezi největší gotické rozety v Evropě. V průměru měří 11,85 metru a tvoří ji 1.115 skleněných elementů.

Obě data mají svou symboliku. Druhý únor, tedy 2.2. jsou Hromnice a jde o 40. den po Štědrém dnu. Jedenáctý listopad, tedy 11.11. je zase dnem svatého Martina. Historikové shodně tvrdí, že tento světelný úkaz nebyl záměrem stavitelů katedrály, což tomuto fenoménu dodává ještě více na záhadnosti.

Pokud chcete svátek světla na Mallorce vidět na vlastní oči, počítejte s tím, že počet publika v katedrále je limitován a je potřeba si zajistit vstupenky s dostatečným předstihem.

Malou ukázku můžete zhlédnout v tomto videu:

Chcete se dočíst o dalších zajímavostech ze Španělska? Zkuste rubriku tradice.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *