Karneval ve Valencii
O životě

Karneval ve Valencii

Masopustní čas je obdobím karnevalů po celém světě. Není tedy žádným překvapením, že se také pořádá karneval ve Valencii.

Letos (v roce 2022) je hlavním karnevalovým víkendem 18. až 19. únor. Právě v sobotu odpoledne projde čtvrtí Ruzafa velký karnevalový průvod, jehož se zúčastní 50 různých skupin, mimo jiné bubenické skupiny (tzv. “batucadas”), místní spolky, zástupci občanských hnutí a reprezentanti různých zemí Latinské Ameriky, Afriky a Asie.

Zároveň se ten samý víkend pořádají karnevalové trhy, které budou plné hudby, tance, gastronomie, písničkářů, klaunů, básníků a ukázek řemesel.

Karneval ve Valencii ale pokrývá delší dobu plnou různých aktivit už od 11. až do 25. února 2022. Každý rok se samozřejmě stanovuje termín tak, aby dvoutýdenní oslavy zapadly do masopustu a aby začínaly i končily o víkendu. Proto se včas informujte, pokud se budete chtít valencijského karnevalu zúčastnit.

Karneval ve Valencii má bohatou historii. Jeho počátky spadají do 19. století, kdy měl podobu velkého svátku plného satiry a neúcty k autoritám. Zřejmě proto král Alfonso XIII. zakázal pořádání karnevalu uvnitř městských hradeb. Lidé se ale nedali odradit a místem karnevalu se stala Ruzafa, která tehdy ještě byla nezávislou obcí a nacházela se za hradbami Valencie. Dnes je Ruzafa jednou z nejlepších valencijských čtvrtí (píšeme o ní zde) a hrdě hostí i moderní verzi karnevalu.

Karneval ve Valencii se snaží navázat na historickou tradici zapojením karnevalových prvků, které přinesli imigranti z latinsko-amerických zemí, především z Bolívie, Kolumbie, Peru, Chile, Argentiny a Ekvádoru. Díky nim karneval ve Valencii září barvami jejich národních krojů a hýbe se v rytmu jejich tanců jako např. “morenada”, “tinku”, “salay”, “caporales”, “chacarera” nebo “llamerada”.

Na malou ukázku se můžete podívat ve videu:

Pokud vás zajímají španělské tradice, podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 4]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *