Salto del Colacho ve Španělsku
O životě

Salto del Colacho ve Španělsku

Salto del Colacho ve Španělsku je tradice, která se koná každý rok v červnu v městečku Castrillo de Murcia v oblasti Burgos. Počátky těchto oslav se datují do roku 1621 a kombinují křesťanské i pohanské prvky. Ve své podstatě symbolizují vítězství dobra nad zlem.

Salto del Colacho ve Španělsku (volně přeloženo jako “skok ďábla”) je zajímavou a strhující podívanou, která není úplně vhodná pro úzkostlivé rodiče. 

Vše začíná, když na scénu vstoupí “el colacho” (představitel zla) oblečený do žluto-červeného klaunského oděvu, pobíhá ulicemi městečka, rozdává přihlížejícím rány bičem, zatímco oni na něj pokřikují nadávky a vysmívají se mu. Nechybí zvuky bubnů a další hroziví představitelé zla s pochodněmi a obřími prskavkami. Městečko tak až do pozdních nočních hodin zažívá děsivé běsnění ďábla.

Druhý den se vše zklidní a rodiče položí své děti na podušky před malými oltáři dekorovanými květinami. Začne procesí, během kterého kněz žehná dětem narozeným v posledním roce. Domy v městečku jsou ozdobené barevnými přehozy a růžemi. Na místo dorazí “el colacho” a přeskakuje přes děti, aby tímto rituálem nazývaným “salto del bebé” od nich odehnal zlé duchy a aby jim poskytl ochranu a zdraví.

Na závěr obřadu jsou děti posypány okvětními lístky, než jsou navráceny svým rodičům. Oslavy pak pokračují tanci, popíjením vína a vychutnáváním místního sýra (z městečka Sasamón), který rozdává zdarma arcibratrstvo z Minervy.

V tomto videu se můžete podívat na malou reportáž.

Pokud hledáte autentické zážitky, nenechte si salto del colacho ve Španělsku ujít. Zvlášť, pokud budete v červnu v autonomní oblasti Castilla y León.

Pokud vás zajímají španělské tradice, podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *