Ostrov San Nicolás
Cestování

Ostrov San Nicolás navštívíte jen za odlivu

Ostrov San Nicolás je okouzlující ostrov, který je možné navštívit pouze za odlivu. Nachází se na půli cesty mezi San Sebastiánem (psali jsme o něm tady) a Bilbaem. Pokud se tam vypravíte, buďte velmi obezřetní, protože pokud vás překvapí příliv, můžete na ostrově zůstat uvězněni na řadu hodin.

Ostrov San Nicolás je kousek pevniny nacházející se poměrně blízko pobřeží. Chcete-li ostrov San Nicolás navštívit, měli byste se obrnit především trpělivostí, protože čekání na odliv nemusí být ideální pro turistu, který toho chce stihnout vidět co nejvíc. 

Možná právě zde se zrodil fenomén “slow travel” (nebo také “slow tourism”), který je alternativou k masové turistice a v rámci boje za udržitelnost v cestovním ruchu klade důraz na výraznější prožitek, hlubší poznávání místní historie a kultury, prostě celkové zpomalení se snahou chránit životní prostředí například tím, že používáte ekologičtější formy dopravy.

S odlivem dojde k malé magii, kdy z vody vystoupí kamenitá cesta pokrytá mechem, která slouží jako most mezi ostrovem a pevninou.

Poloha ostrova v blízkosti ústí řeky Lea z něj dělá opravdu mimořádné místo. V době přílivu se nám naskytne obrázek ostrova uprostřed moře. Odliv odkryje rozlehlou pláž Playa de Karraspio a z ostrůvku udělá přístupný kousek pevniny, kam lze často dojít po pláži i bez použití kamenné hráze. O přístupnosti ostrova rozhoduje pouze Kantabrijské moře.

Ostrov San Nicolás spadá pod obec Lekeitio v provincii Vizcaya a přestože všichni ostrov znají pod tímto názvem, místní mu říkají Garraitz. Přestože se jedná o neobydlený ostrov, vyplatí se ho navštívit. Pokud vystoupáte na jeho vrcholek, odmění vás krásnými výhledy na baskické pobřeží. A samozřejmě doba západu slunce nemá chybu.

Na jižní části ostrůvku najdete pozůstatky poustevny ze 16. století. Podle legend sem posílali nakažené morem, aby je izolovali a zamezili tak šíření nákazy. V 17. století se v poustevně usadili františkánští mniši a zůstali zde téměř půl století. Šlo o poslední obyvatele ostrova.

Na malou ukázku se můžete podívat ve videu:

Aktuální přehled časů přílivu a odlivu na ostrově najdete na těchto stránkách.

Chcete-li si přečíst více článků na cestovatelské téma, podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 4.5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *