španělský rychlovlak
Cestování

Španělský rychlovlak – jde to i low-costově

Jak už jsme psali, Španělsko je rájem rychlovlaků podobně jako Francie. Španělský rychlovlak vás ale pohodlně zaveze téměř kamkoliv a v poslední době na trh vstupují i konkurenční dopravci, kteří slibují výrazné snížení jízdného.

Bohužel se Španělsku nevyhnuly ani s tím spojené korupční aféry, zrovna z jedné z nich je obviněn bývalý španělský král Juan Carlos I. Údajně měl za vysoké úplatky dohazovat zakázky španělskému AVE v Saudské Arábii a jeho tajná švýcarská konta tak pěkně nabobtnala. 

Liberalizace vlakových tratí dorazila po Francii a Itálii i do Španělska a v roce 2020 vstoupili na trh další přepravci, kteří rozbili monopolní postavení státních drah RENFE. Francouzská OUIGO a italsko-španělské konsorcium ILSA začali nabízet nízkonákladové rychlovlakové spojení mezi Madridem a Barcelonou. Státní RENFE nezůstala pozadu a představila svůj low-costový concept AVLO

A rychlovlaková spojení se postupně rozšiřují na další destinace jako Madrid-Cordoba-Sevilla/Malaga, Madrid-Valencie/Alicante (od března 2022). 

Hlavní výhodou, kterou španělský rychlovlak a jeho liberalizace přináší, je pokles cen jízdného. Dříve jste za zpáteční jízdenku Madrid-Barcelona v průměru zaplatili 60 EUR, výjimkou nebylo ani 120 EUR v atraktivních časech. Dnes se díky konkurenci na trati často dostanete pod 20 EUR. 

A největší výhodou je čas. Z centra Madridu se do centra Barcelony dostanete za dvě a půl hodiny, což je vzhledem ke vzdálenosti přes 500 km docela dobré. Do Valencie se z Madridu rychlovlakem dostanete za hodinu a 45 minut a překonáte přitom přes 300 km. Navíc v maximálním pohodlí.

Španělský rychlovlak je na vzestupu a budují se nové trasy. Jednou z těch hodně očekávaných je spojení Madridu s trochu zapomenutou Almérií, kam by měly rychlovlaky dorazit v roce 2026. Stejně tak se propojují rychlovlaky i města na pobřeží. 

Takže pokud plánujete cestu do Španělska, zkuste si ji obohatit o nějaký výlet rychlovlakem. Určitě nebudete litovat.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 4 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *