španělský rychlovlak
Cestování

Španělský rychlovlak – jde to i low-costově

Jak už jsme psali, Španělsko je rájem rychlovlaků podobně jako Francie. Španělský rychlovlak vás ale pohodlně zaveze téměř kamkoliv a v poslední době na trh vstupují i konkurenční dopravci, kteří slibují výrazné snížení jízdného.

Bohužel se Španělsku nevyhnuly ani s tím spojené korupční aféry, zrovna z jedné z nich je obviněn bývalý španělský král Juan Carlos I. Údajně měl za vysoké úplatky dohazovat zakázky španělskému AVE v Saudské Arábii a jeho tajná švýcarská konta tak pěkně nabobtnala. 

Liberalizace vlakových tratí dorazila po Francii a Itálii i do Španělska a v roce 2020 vstoupili na trh další přepravci, kteří rozbili monopolní postavení státních drah RENFE. Francouzská OUIGO a italsko-španělské konsorcium IRYO začali nabízet nízkonákladové rychlovlakové spojení mezi Madridem a Barcelonou. Státní RENFE nezůstala pozadu a představila svůj low-costový concept AVLO

A rychlovlaková spojení se postupně rozšiřují na další destinace jako Madrid-Cordoba-Sevilla/Malaga, Madrid-Valencie/Alicante (od března 2022). 

Hlavní výhodou, kterou španělský rychlovlak a jeho liberalizace přináší, je pokles cen jízdného. Dříve jste za zpáteční jízdenku Madrid-Barcelona v průměru zaplatili 60 EUR, výjimkou nebylo ani 120 EUR v atraktivních časech. Dnes se díky konkurenci na trati často dostanete pod 20 EUR. 

A největší výhodou je čas. Z centra Madridu se do centra Barcelony dostanete za dvě a půl hodiny, což je vzhledem ke vzdálenosti přes 500 km docela dobré. Do Valencie se z Madridu rychlovlakem dostanete za hodinu a 45 minut a překonáte přitom přes 300 km. Navíc v maximálním pohodlí.

Španělský rychlovlak je na vzestupu a budují se nové trasy. Jednou z těch hodně očekávaných je spojení Madridu s trochu zapomenutou Almérií, kam by měly rychlovlaky dorazit v roce 2026. Stejně tak se propojují rychlovlaky i města na pobřeží. 

Takže pokud plánujete cestu do Španělska, zkuste si ji obohatit o nějaký výlet rychlovlakem. Určitě nebudete litovat.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 4 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

4 komentářů

 • Martin Zemánek

  Dobrý den.
  Chystáme se v srpnu na dovolenou do Gandie, chtěl bych se zeptat jestli jezdí rychlovlaky i s Gandie (do Valencie)? Popřípadě s Valencie do Barcelony?
  Děkuji za odpověď.
  Martin Zemánek

  • modrasek

   Dobrý den, mezi Gandía a Valencií nejezdí rychlovlaky, ale můžete využít příměstských vlaků tzv. “cercanías” (spoj C1 je ve Valencii za 50 minut). Jízdenky si koupíte na nádraží u přepážky nebo v automatu.
   Vlakové spojení Valencie s Barcelonou zajišťují rychlíky EUROMED (viz stránky společnosti RENFE, kde si můžete předem zakoupit jízdenky), cesta trvá do 3 hodin.

 • Hana Hauserova

  Dobry den, procitam vase stranky, chystam se s rodinou (ja, manzel a dva 17 leti synove) v unoru 2023 na tyden do Valencie. Chteli bychom si udelat jednodenní vylet do Madridu rychlovlakem. Poradite nam stranky, na kterych koupit nejlevnejsi jizdenky? Vyplati se to dopredu pres internet? Je tam velky rozdil, když bych koupila na nadrazi u okynka? Plati nejaka sleva na studenrskou kartu I.S.I.C.? Myslite, že je to rozumny napad? Z ktereho nadrazi rychlovlak z Valencie do Madridu jede? Děkuji predem za vasi odpoved. Hana H.

  • modrasek

   Dobrý den, podle nás je nejvýhodnější kupovat jízdenky na rychlovlaky přímo u provozovatelů (odkazy na ně najdete v našem článku). Rozhodně se vyplatí kupovat je předem přes internet, čím více se blíží datum cesty, tím jsou jízdenky dražší (funguje to podobně jako u letenek). Navíc u rychlovlaků jsou často v den cesty všechny jízdenky vyprodané, na nádraží tedy moc nepořídíte, nebo budou volné jen odjezdy v neatraktivní doby. Slevy si budete muset ověřit u každé ze společností. Rychlovlaky jezdí z Valencie ze stanice Joaquín Sorolla (viz tento odkaz na google mapy). Výlet rychlovlakem do Madridu je určitě výborný nápad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *