Španělský problém okupas
O životě

Španělský problém okupas

Španělský problém okupas jsme už detailně rozebírali v několika článcích. V tomto článku se dozvíte obecnou informaci o fenoménu okupas, v tomto článku informujeme o stanovisku nejvyššího soudu, kdy i letní byt může být považován za vaše nedotknutelné obydlí, a v tomto článku píšeme o tom, že i nové rezidenční projekty se stávají terčem nechtěných obyvatel.

Jen pro připomenutí, španělský problém okupas spočívá v tom, že vám někdo nelegálně obsadí váš byt nebo dům, a pokud uplyne více než 48 hodin, stane se z něj jeho obydlí garantované španělskou ústavou a k vystěhování nechtěných obyvatel musíte jít k soudu, což může trvat roky. Právo na obydlí je totiž ve Španělsku postaveno výše než právo vlastnické. Připomínáme, že se to netýká nemovitosti, kde trvale žijete.

V Česku jsme zvyklí, že náš majetek je nedotknutelný. Ve Španělsku je to ale v případě okupas trochu jiné a je potřeba s tímto fenoménem počítat, zvlášť pokud uvažujete o koupi nemovitosti (více k tomuto tématu tady).

Jen pro ilustraci přinášíme pár statistik. Podle posledního průzkumu deníku El Español z roku 2023, každý den obsadí okupas nelegálně v průměru 49 nemovitostí. Na konci roku 2022 bylo ve Španělsku podáno 10.000 žalob na vystěhování nelegálních obyvatel, z toho ve 36 % případů šlo o obydlené byty nebo domy, tedy žádné opuštěné nemovitosti.

Podle tohoto průzkumu je ve Španělsku denně podáno v průměru 520 trestních oznámení na nelegální obsazení nemovitosti (samozřejmě ne všechny případy se dostanou k soudu). V čele statistik s nejvyšším počtem těchto trestních oznámení je Madrid následovaný městy Valencia, Málaga, Sevilla, Murcia, Barcelona, Alicante a Baleárskými ostrovy.

Španělský problém okupas je spojený i se specializovanými firmami na vystěhovávání nelegálních obyvatel, kterým se říká “desokupa”. Podle statistik tyto firmy ročně provedou 7.500 vystěhování. Díky nim je možné urychlit celý proces a nečekat na rozhodnutí soudu. Vystěhovávací firma vyjedná s ilegálními obyvateli podmínky a ve většině případů docílí toho, že opustí vaši nemovitost. Samozřejmě za tučný honorář a často s pořádným odstupným pro okupas. Záleží samozřejmě na konkrétní firmě, některé například pracují zadarmo, pokud jsou klienty senioři. Ale i když si za to zaplatíte, často je to lepší, než mít několik let byt nebo dům obsazený a nakonec ho po zdlouhavých soudních řízeních dostat zpátky vybydlený. Nehledě na to, že přestože tam máte nelegální obyvatele, nesmíte jim odpojit vodu nebo elektřinu, naopak musíte tyto služby sami platit až do jejich vystěhování.

Jako vždy platí, že čísla mluví za vše. Španělský problém okupas může sice někdo bagatelizovat s tím, že se to v jeho okolí nikomu nestalo, ale pokud každý den nelegální obyvatelé obsadí ve Španělsku desítky bytů a domů, není možné před tímto fenoménem zavírat oči a je lepší se na něj připravit. Jako vždy radíme jako naprosté minimum mít výborné vztahy se sousedy a dobrý alarm.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 4 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *