fenomén okupas
O životě

Španělský fenomén okupas

V minulém článku jsme nastínili španělský fenomén okupas. V kostce se jedná o nelegální obsazování bytů a domů nezvanými hosty, které může vést k tomu, že se jako vlastník nemovitosti dostanete do situace, že se musíte roky soudit, abyste nezvané hosty ze svého vlastního majetku dostali pryč. Nedovoláte se svého práva ani u policie, i když je zřejmé, že došlo k neoprávněnému vniknutí do bytu, který vlastníte.

Také jsme uvedli, že se problém okupas netýká bytu nebo domu, kde trvale bydlíte. Tam samozřejmě máte právo zavolat policii a nechat nezvané hosty vykázat. Jiná je ale situace například u vašeho letního bytu, kam jezdíte jen občas.

Dobrá zpráva přišla v roce 2020, kdy se problematikou okupas zabýval španělský nejvyšší soud, a výsledkem je, že i vaše další nemovitost, kde se zdržujete jen přechodně (“segunda residencia”), je vaším obydlím (španělsky “morada”) a jeho obsazení nějakým vetřelcem se také považuje za neoprávněné vniknutí a tedy porušení domovní svobody (“allanamiento de morada”). Není tedy potřeba v této nemovitosti trvale bydlet, stačí jen splnit určitou sérii podmínek jako například to, že ji příležitostně užíváte, je zařízená, je v ní připojená elektřina, voda, případně plyn, máte tam své věci, což je považováno za důkaz, že se nejedná o neobydlené obydlí. 

Španělský nejvyšší soud tak podstatně zvýšil právní ochranu nemovitostí v soukromém vlastnictví.

Jen pro připomenutí, španělský právní řád zná v souvislosti s okupas dva základní trestné činy: 

1. Porušení domovní svobody

Porušení domovní svobody (“allanamiento de morada”) je považováno za méně závažný trestný čin (“delito menos grave”). Právní hodnocení je zde porušení ochrany práva na soukromí (nikoliv vlastnického práva). Spadá sem byt nebo dům, kde trvale bydlíte, případně vaše druhá rezidence. Právě v tomto případě je policie oprávněná bezprostředně zasáhnout a okupas zatknout, bez ohledu na to, jak dlouho už tam pobývají (neaplikuje se zde pravidlo 48 hodin). Hrozí jim pak trest vězení 6 měsíců až 2 roky a v případě, že se dopustili násilí nebo vyhrožování, se trest může zvýšit až na 4 roky za mřížemi.

2. Zmocnění se nemovitosti

Zmocnění se nemovitosti (“usurpación de bien inmueble”) je považováno pouze za lehký trestný čin (“delito leve”) a právně se jedná o porušení vlastnického práva. Tento trestný čin nastává právě v případech, kdy se nejedná o vaše obydlí (“morada”), a po propásnutí 48 hodin je zde nutné jít soudní cestou, aby bylo možné nezvané hosty vystěhovat (“proceder el desalojo”). Toto právní hodnocení se tedy převážně týká nemovitostí, které se pronajímají, nebo jsou třeba na prodej, stejně tak nemovitosti ve vlastnictví bank nebo společností. Trestem pro okupas je pouze pokuta.

I tak je ale potřeba zdůraznit, že se jedná “jen” o stanovisko nejvyššího soudu, i když povzbudivé. V praxi je nutné připravit se na to, že policie a soudy mohou postupovat stále podle platných právních norem a nemusí vždy právo na obydlí vykládat ve prospěch majitelů nemovitostí, a dokud nedojde k systémové změně, stále je potřeba být opatrní a nepodceňovat španělský fenomén okupas, zvlášť pokud jako cizinci uvažujete o nákupu nemovitosti ve Španělsku, kde budete přebývat jen občas.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 9 Průměr: 4.8]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *