Pracovní doba ve Španělsku
O životě

Pracovní doba ve Španělsku

Pracovní doba ve Španělsku se liší od toho, na co jsme zvyklí z českého pracovního prostředí. Souvisí to s jiným životním stylem, ale také například s odlišným nastavením času ve Španělsku, za které může diktátor Franco (psali jsme zde).

Na úvod je potřeba zmínit, že Španělé mají snížený práh vnímání času. Proto se od nich nedá očekávat dochvilnost ani v soukromém ani v pracovním životě. Čas pro ně není tolik důležitý.

Pracovní den člověka pracujícího v kancelářské profesi ve Španělsku začíná 9. hodinou. Španělé jsou zvyklí si po příchodu do práce popovídat s kolegy, firemní kuchyňky jsou tak po ránu velmi frekventovaným místem. Reálně se začíná pracovat až kolem půl desáté.

Typická je dopolední pauza na kávu mezi 11. a 12. hodinou. Španělé mají ve zvyku si odběhnout na kávu do některé z nedalekých kaváren. Většinou si ji dají jen ve stoje u barového pultu a za 15-20 minut jsou zpátky v kanceláři.

Čas oběda nastává ve 14 hodin. Pokud Španělé vyrazí na oběd do restaurace a nejde vysloveně o obchodní schůzku například s klientem, netrvá jim to zpravidla déle než hodinu. Ve Španělsku je velmi obvyklé nosit si jídlo z domova a obědvat s kolegy ve firemní kuchyňce. 

Pracovní doba ve Španělsku končí mezi 18. a 19. hodinou, i když zaměstnanci často dohánějí resty a odcházejí až po 20. hodině. 

Protože obvyklá doba večeře není dřív než v půl desáté, Španělé mají ve zvyku stavit se po práci například v posilovně.

Pracovní doba ve Španělsku patří k nejvýraznějším kulturním rozdílům v pracovním prostředí a pokud se chystáte ve Španělsku žít, určitě se připravte na to, že budete muset poměrně zásadně změnit své návyky a svůj denní režim.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 5 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

4 komentářů

  • Mucika

    To je velmi omezený článek. Zmínit pouze osoby pracující v kanceláři tak, že to vypadá, jakoby práce ve Španělsku byla snem. Nutno podotknout, že zaměstnanec ve fabrice dělá stejně jako v ČR, 6:00-14:00 a 14:00-22:00. A ne, nemůže si dát kávičku a začít dělat v 6:30. Svářeči dělají 7:00-13:00, pak mají dvě hodiny pauzu a pak se vrací do práce na další dvě až tři hodiny. Prodavačky v supermarketech přijdou do práce v 7:00 a rozhodně se nekoná žádná plkačka, jedou jak fretky, aby do devíti měly doplněný regály s jídlem. A mohla bych pokračovat. Takže článek je opravdu poněkud zavádějící 🙂

    • modrasek

      Dobrý den, toto je osobní blog, kde píšeme o našich vlastních zkušenostech. A v tom článku to píšeme, že jde o lidi pracující v kancelářských profesích. Každému snad musí být jasné (i kdybychom to v tom článku výslovně neuváděli) už jen na základě selského rozumu, že profese dělníků nebo prodavaček se to nemůže týkat. A komu nenapoví selský rozum, úvodní obrázek nemůže nikoho nechat na pochybách.

      • Lucie

        Dobrý den, Bylo by fajn uvádět , v jake části Španělska jste přesně tyto zkušenosti načerpali. Běžné kancelářské časy se v jednotlivých oblastech Španělska liší, je to velká země. Je tedy zavádějící, vydávat izolovanou zkušenost např. Z BCN za pravidlo pro celou zemi. Madrid, Malaga,Alicante, Vigo, Bilbao, to je pokaždé jiný svět. Už jsem si toho u vás všimla víckrát.

        • modrasek

          Dobrý den, tyto zkušenosti jsme načerpali v Madridu a ve Valencii a jsou naprosto totožné. Pokud máte jinou zkušenost, můžete se tu o ni podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *