Procesí svaté Marty z Ribarteme
O životě

Procesí svaté Marty z Ribarteme

Troufli byste si vlézt do otevřené rakve, oblečení v tom, co byste pravděpodobně měli na sobě v době svého pohřbu, a nechali byste se nést v rakvi v procesí? Podle listu The Guardian je procesí svaté Marty z Ribarteme druhým nejdivnějším svátkem na světě.

Hlavní roli v tomto svátku totiž hrají rakve s živými lidmi uvnitř. Jde o osoby, které prodělaly nebo prodělávají nějakou vážnou nemoc, případně se dostaly do situace bezprostředního ohrožení života. Do procesí v rakvích se zapojují, aby světici poděkovaly za záchranu života, nebo aby ji poprosily o uzdravení.

V této smuteční události rodinní příslušníci nesou na svých ramenou rakve se svými blízkými. Celé procesí začíná ve farním kostele svatého Josefa z Ribarteme a za zpěvu žalmů směřuje na místní hřbitov.

Svatá Marta z Ribarteme je zobrazovaná se zvednutou pravou rukou na znamení ochrany těch, kteří unikli smrti. Je patronkou těch, kterým hrozí blízká smrt. Věřící jí na důkaz vděku přinášejí finanční dary.

Procesí svaté Marty z Ribarteme se odehrává v galicijském městečku As Neves v blízkosti Pontevedra vždy 29. července. První zmínka o této tradici sahá do roku 1700.

V následujícím videu se můžete podívat na reportáž z procesí svaté Marty z Ribarteme.

O dalších španělských tradicích si můžete přečíst v této rubrice.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 1]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *