Medvěd
Cestování

Medvěd a Madrid patří k sobě

Až se budete procházet po Madridu a zaměříte svou pozornost na věc tak obyčejnou jako je poklop od kanalizace, uvidíte medvěda. A zaručeně to nebude jediný medvěd, kterého zahlídnete během toulání po španělském hlavním městě. Další uvidíte například na některých veřejných budovách či na parkovacích cedulích.

A pak je tu ten “nejznámější” medvěd v samotném centru města. Tato bronzová socha medvěda, který pojídá plody z jahodového stromu zvaného planika (španělsky madroño) by neměla uniknout vaší pozornosti, ačkoliv se nejedná o nijak veliký monument. Madridský medvěd na náměstí Puerta del Sol je něco jako kůň na pražském Václavském náměstí. Obě sochy totiž slouží jako jasný orientační bod, který usnadňuje odpověď na otázku “Kde se sejdeme?”.

Jak už jste patrně pochopili, medvěd je symbolem Madridu. Jedna z teorií tvrdí, že to je díky velkému výskytu těchto zvířat ve středověku v lesích a horách v okolí města. Jiná legenda ze 14. století zmiňuje krále Alfonse XI, který sám zdolal velkého hnědého medvěda nedaleko Madridu.

Dodnes není jasné, proč medvěd na náměstí Puerta del Sol pojídá ovoce zrovna z jahodového stromu, protože tento strom nepatřil k těm typickým v okolí Madridu. Jedna z teorií říká, že když Madriďané hledali v prvopočátcích identitu pro své tehdy mladé město, zvolili jahodový strom (madroño) právě z důvodu podobnosti s názvem města.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *