výborné pivo
O životě

Co má ukrutná zima a výborné pivo společného?

Po několika málo dnech v nové práci jsem s nadšením zjistil, že v madridské centrále je velmi pestrá skladba národností. Oficiální dokumenty zmiňují přes 40 různých národností. Mezi mými kolegy se kromě téměř všech evropských národů našli jedinci např. z Uruguaye či ostrova Mauricius. Mezi tak různorodou skupinou nebyla Česká republika vůbec žádnou exotikou. Taky bylo moc příjemné zjistit, že Kristýnka a Lucia, o kterých jsem psal v příběhu o hledání práce, nebyly jediné Čechoslovačky v budově. Pravidelně jsme společně pořádali československé obědy a postupem času se naše skupina ještě víc rozrůstala.

Taky jsem později zjistil, že hrstka španělských kolegů si asi ještě neaktualizovala mapu Evropy, protože se mi párkrát stalo, že se mě ptali na Československo. Neměl jsem jim to za zlé, ani jsem z toho nedělal žádnou vědu. Koneckonců já kdybych měl vyjmenovat všechny státy bývalé Jugoslávie a umístit je na slepé mapě, asi bych se trochu zapotil.

Za zmínku také stojí velmi úsměvné reakce na téma cestování do České republiky o Vánocích. Španělští kolegové zpravidla reagovali tím, že tam musí být ukrutná zima a v dobré víře pokaždé radili teple se obléci. Má to svojí logiku. Když se podíváte na mapu Evropy a zapíchnete prst do Madridu, všechno kromě Portugalska, Itálie a Řecka leží severně. Odtud možná ta představa, že cokoliv mimo jižní Evropu se automaticky rovná ukrutné zimě, bez ohledu na to, jak moc severně to vlastně je. Samozřejmě, že klima jižní Evropy je v zimě daleko přívětivější než v jiných částech kontinentu, ale ta představa, že v Čechách je zima jak na Sibiři, mě mockrát pobavila a vlastně stále ještě občas pobaví i dodnes.
 
Jedna z věcí, která zabodovala pokaždé při zmínce o České republice, bylo výborné pivo. To zná snad každý a chválou se nikdy nešetřilo. Plzeňské a Budějovické pivo je navíc snadno k sehnání ve španělských supermarketech. Na druhou stranu, člověk by čekal, že auta značky Škoda Španělé také snadno přiřadí k Česku. Už jen proto, že převážná část flotily madridských taxíků jsou právě Škodovky. Ale není tomu tak pokaždé a několikrát jsem se setkal s údivem typu “Eskoda je česká značka?” To není překlep, Španělé to skutečně tak vyslovují. Stejně tak jakékoliv jiné cizí slovo, které začíná dvěma souhláskami. Například známé filmové postavě Spiderman se tady říká “espiderman”.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *