Covid ve Španělsku
O životě

Covid ve Španělsku nám narušil všechny plány

Přišel 5. březen 2020 a my jsme celí natěšení odstartovali rekonstrukci bytu ve Valencii. Ten den už se vědělo o covidu, ale ještě nikdo neměl tušení, jaké následky covid ve Španělsku způsobí. V celém Španělsku bylo teprve 237 potvrzených případů (šlo o akumulovanou sumu případů, nikoliv denní přírůstek).

Měli jsme v plánu v prvotní fázi rekonstrukce jezdit do Valencie každý týden na průběžné revize. Netušili jsme, že zvládneme už jen jednu revizi a pak přijde totální lockdown. Přijeli jsme 12. března (den předtím WHO vyhlásila oficiálně stav okolo covidu za pandemii), měli jsme schůzku se stavební firmou v bytě a už 13. března jsme se ve velkém spěchu vraceli do Madridu, protože v médiích prosakovaly informace, že se vláda chystá vyhlásit nouzový stav a zavřít celé Španělsko. Hrozilo nám, že bychom se nemohli vrátit do Madridu a naše kočky by tam zůstaly samy. 

Vrátili jsme se domů a o půlnoci začal platit totální lockdown. Všechno se zastavilo včetně naší rekonstrukce, z našeho valencijského bytu se na dva a půl měsíce stala opuštěná rozbouraná ruina. Jen jsme se modlili, aby se nám do bytu nenastěhovali tzv. “okupas”, protože v době nouzového stavu spousta lidí covid ve Španělsku zneužila. Protože nebylo možné cestovat mezi regiony, začali lidé bez domova obsazovat prázdné byty a domy. Ve Španělsku bohužel platí pro zbytek Evropy naprosto nepochopitelná legislativa, že pokud někdo ilegálně vnikne do cizí nemovitosti a majitel do 48 hodin nezasáhne, ilegální obyvatel se stane legálním, protože základní lidské právo na přístřeší je nadřazeno právu na soukromý majetek. Majitel pak má možnost uplatnit svoje majetkové právo u soudu a vystěhovat tyto “okupas” může jedině na základě soudního příkazu, což může trvat 6-9 měsíců, a to v ideálním případě, běžně to trvá 1-2 roky. Existují firmy, které vám za provizi mohou pomoct s vyjednáváním s okupas a urychlit celý proces tím, že vám vyjednají odstupné, za které se budou nechtění nájemníci ochotní dobrovolně vystěhovat. Na pozadí funguje ilegální business, kdy specializované “realitní kanceláře” nabízejí za poplatek informace o neobsazených bytech (např. letní byty) a lidem bez domova dokonce s vlastním zámečníkem pomohou do bytu vniknout a obsadit ho.

Zároveň jsme samozřejmě byli nervózní z toho, že rekonstrukce nemůže pokračovat. Nikdo nevěděl, kdy se život začne vracet k normálu a jak potom bude vše fungovat. Jestli naše firma na rekonstrukce mezitím nezkrachuje, zda budou platit dodávky objednaných materiálů, jaké zpoždění nabere výroba kuchyňské linky nebo dodávka oken. Naše dokonalé projektové řízení bylo najednou v troskách.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *