Ceny Goya ve Španělsku
O životě

Ceny Goya ve Španělsku

Tuto neděli (roku 2022) se udělovali španělští Oscaři, tak si o nich pojďme říct něco víc. Ceny Goya ve Španělsku každoročně uděluje španělská Akademie kinematografického umění (přesněji Academia de las Artes y las Ciencias Cinematográficas de España). Celý název těchto cen je “Premios Anuales de la Academia”, zkráceně “Premios Goya” nebo jen “los Goya”.

Ceny Goya ve Španělsku mají své jméno díky podobě ceny jako takové, kterou je bronzová busta Francisca de Goya vytvořená sochařem José Luisem Fernándezem.

Předávání cen Goya se koná každý rok na přelomu ledna a února a odehrává se podobně jako američtí Oscaři.

Ceny Goya ve Španělsku se poprvé předávaly v roce 1987 v divadle Teatro Lope de Vega v Madridu. Akademici je pojmenovali po Goyovi proto, že i jeho malířské pojetí se velmi blížilo filmové tvorbě a jeho nejreprezentativnější obrazy svou dramatičností připomínají filmová díla. Nehledě na to, že bylo potřeba vybrat krátký název.

Kategorie jako nejlepší film, herec/herečka, hudba, scénář či režisér nejsou ničím překvapivým. Kategorií je ale celkem 28, což znamená, že celé gala trvá 3-4 hodiny. V sále většinou nechybí největší hvězdy španělského filmu, mezi nimi třeba Penélope Cruz, Javier Bardem či Antonio Banderas. Zatím historicky nejoceňovanějším režisérem je Pedro Almodóvar.

Kromě Madridu už ceny Goya ve Španělsku zavítaly například i do Barcelony, Sevilly, Málagy a letos (2022) je hostila Valencie. Letošní novinkou bylo první udělení mezinárodní ceny Goya australské herečce Cate Blanchett, která do Valencie přijela a s velkou hrdostí cenu převzala.

Cate Blanchett zazářila na červeném koberci v krásných šatech ze stříbrných korálků a svým šarmem si získala celý sál. Cenu Goya jí předala Penelope Cruz v levandulových šatech z jarní kolekce Chanelu. U předání nechyběl Pedro Almodóvar, který už avizoval, že Cate Blanchett se objeví v jeho dalším filmu. Posuďte sami, jakou atmosféru ceny Goya mají.

Valencijská radnice navíc v rámci prezentace této události po městě rozmístila 12 obřích Goyů, kteří jsou replikou Goyovy busty od slavného valencijského rodáka sochaře Mariana Benlliure.

Ceny Goya ve Španělsku 3

Malou ukázku můžete zhlédnout v následujícím videu, když cenu Goya dostala Penélope Cruz za svůj výkon v legendárním filmu Pedra Almodóvara – Volver:

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *