Tento článek nebude moc dlouhý, ale zato důležitý. A hlavní roli v něm hraje španělská Pamplona.
Nedávno jsem na Radiožurnálu zachytil rozhovor s paní Miluškou Havlůjovou, která má rodné přímení shodné s mým. Miluščin otec a děda za druhé světové války vedli na Rožmitálsku ilegální skupinu, která schovávala uprchlíky. Její maminka, která se nestihla včas ukrýt, byla zadržená a vězněná gestapem. Pronásledování neskončilo ani po válce, protože pro komunistický režim byli buržoazního původu, a Miluška nesměla studovat vysokou školu. Celou rodinu pronásledovala StB, Miluška i její otec byli v 50. letech opakovaně zatýkáni, vyslýcháni a vězněni z politických důvodů. Vězení se jí podepsalo těžce na zdraví a narušilo zásadně její vztah se synem. Po sametové revoluci se angažovala v Občanském fóru a v 90. letech byla starostkou Rudné u Prahy.
S paní Miluškou jsem se spojil (mimochodem je to neuvěřitelně energická 90-tiletá dáma) a nechal si vyprávět celý příběh našeho rodu. Její strýc lékař zkoumal naše kořeny a našel je ve španělské Pamploně. Dopisoval si latinsky s nějakou farou v oblasti Pamplony, kde měli k dispozici příslušné údaje z matriky, a zjistil, že naši předkové odtamtud utekli před inkvizicí a přes Francii a Německo se dostali na Rožmitálsko. Protože byli zdatní řemeslníci (údajně uměli dělat šindele, o což byl tehdy v Čechách velký zájem), německý lesmistr je přivedl na Brdsko, kde se usadili. Odkrýváním rodinného rodokmenu jsme zjistili, že Milušcin praděda byl bratrem mého pradědy, takže jsme bratranec a sestřenice z třetího kolena. A můj táta se přímo v Rožmitále pod Třemšínem narodil a strávil tam své dětství. Nehledě na to, že můj praprastrýc spisovatel a historik Rudolf Hofmeister má v Rožmitále pamětní desku.
O to víc jsme se s paní Miluškou podivovali, že mě osud zavál zrovna do Španělska. Jakoby to nebyla náhoda a něco mě táhlo ke kořenům. A španělská Pamplona se mi moc líbila. Jen ty šindele mi nejdou. Zatím.
Základní informace o Pamploně:
baskicky: Iruña nebo Iruñea
hlavní město španělské autonomní oblasti Navarra na severu Španělska
počet obyvatel: zhruba 200.000
slavná tradice: svátek svatého Fermína
zajímavost: Navarrskou univerzitu provozuje Opus Dei
Jméno města je odvozené od Pompeia (římského generála), který zde roku 74 před Kristem tábořil.