Bilbao - Guggenheimovo město
Cestování

Bilbao – Guggenheimovo město

Bilbao je někdy označováno jako Guggenheimovo město. V baskické metropoli bylo toto originální muzeum postaveno v roce 1997 a stalo se jeho symbolem. Bilbao se nebálo nových architektonických trendů a za posledních 25 let se proměnilo ve vyhlášené místo modernismu.

Originalita Bilbaa spočívá právě v tomto jemném mixu odvážné avantgardy s příchutí toho tradičního, co najdete ve starém městě, které je plné kouzelných uliček se svými bary, nabízejícími typické pintxos (o této chuťovce jsme psali zde), které jsou důkazem toho, že gastronomie je pro místní opravdovou vášní. Ne nadarmo se Bilbao v různých žebříčcích řadí mezi nejzajímavější města Španělska.

Při návštěvě Bilbaa byste rozhodně neměli vynechat zmiňované Museo Guggenheim, které patří mezi skvosty architektury 20. století. Frank Gehry použil k vytvoření pláště muzea 33.000 tenoučkých plátků titanu, díky kterým se mu podařilo vykouzlit nezaměnitelný design budovy se svými typickými zvlněními. V útrobách muzea najdete ukázky z nejvýznamnější soukromé sbírky moderního umění na světě.

Museo de Bellas Artes zase nabízí jednu z nejlepších obrazáren ve Španělsku.

Z moderní architektury byste rozhodně neměli vynechat most Puente Zubizuri, který je dílem slavného španělského architekta Sanitaga Calatravy.

Mluvíme-li o mostech, zástupcem tradičního stavitelství je Puente Colgante de Portugalete z konce 19. století (více v tomto článku), jehož účelem bylo propojit obě strany zálivu. Jde o jedinečné dílo, kdy přeprava lidí a dopravních prostředků probíhá formou podobnou závěsné lanovce.

Na druhou stranu staré město se svou 700-letou historií vás bude lákat k toulkám svými malebnými uličkami, které vás třeba zavedou ke katedrále nebo k elegantnímu divadlu Arriaga, jehož architekti se inspirovali pařížskou operou.

A jak jsme už naznačili, gastronomie v Bilbau je spíše uměleckou disciplínou. Ne nadarmo je Bilbao na špičce světového žebříčku mezi místy s nejvíce michelinskými hvězdami na obyvatele. Na pintxos narazíte opravdu na každém rohu, zároveň máte na výběr z celé škály restaurací, od těch tradičních až k těm moderním ve stylu street-food. 

Gurmáni by rozhodně měli zavítat na tržnici Mercado de la Ribera, kde si budou moct vychutnat to nejlepší z místní kuchyně a dokonce vám tam můžou uvařit jídlo z vašeho vlastního nákupu.

Bilbao má ale i další charakteristický znak, je to město zeleně. V jeho parcích si můžete odpočinout po běhání po památkách a třeba si udělat piknik.

Bilbao má také krásné pláže, které jsou z centra města dostupné metrem. Pláž u mostu Puente Colgante de Portugalete je lemována nádhernými vilami z počátku minulého století.

Na malou upoutávku se můžete podívat ve videu:

O dalších turistických destinacích se dočtete v této rubrice.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Jeden komentář

  • Jan

    Teď jsem byl pár dní v Bilbao a okolí.. Po Madridu pro mě top město ve Španělsku.. Pláže úžasné, čisté a úplně prázdné (ne jako Barcelona a celé pobřeží dolů). Doporučuji! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *