Španělský řidičák
Praktické rady

Španělský řidičák – jak si ho vyřídit

Jak jsem už psal v předchozím článku, pokud žijete trvale ve Španělsku, měli byste si před vypršením platnosti toho českého vyřídit španělský řidičák. Není nic horšího, než žít v mylné iluzi, že máte všechny dokumenty v perfektním pořádku, a pak narazit na kontrolu španělské policie. A rozhodně se nespoléhejte na informace českých institucí včetně naší ambasády v Madridu, protože teoretické výklady zákonů se můžou lišit a realita vás pak může nepříjemně zaskočit.

Výměna řidičského průkazu ve Španělsku je možná pouze prezenčně a nelze ji vyřídit například online. Vyřizuje se na dopravním úřadě (“Jefatura de Tráfico”) a podle stavu na konci roku 2020 byly požadavky následující:

 • mít trvalý pobyt ve Španělsku
 • mít věk stanovený španělskou legislativou

Budete potřebovat následující dokumenty a podklady (vše mějte raději v originále i v kopii):

 • vyplněnou žádost (ke stažení na stránkách DGT – Dirección General de Tráfico)
 • formulář na fotku (ten dostanete až na přepážce při vyřizování)
 • zaplacený poplatek 24,34 EUR (tasa 4.3), který je možné zaplatit přes internet DGT, platební kartou přímo na přepážce, nebo ve spolupracujících bankách – k zaplacení poplatku musíte vyplnit příslušný formulář (modelo 791)
 • doložení totožnosti a pobytu (platný občanský průkaz, NIE nebo cestovní pas)
 • řidičský průkaz z jiného členského státu EU (váš český řidičák)
 • fotografie 32×26 mm (požadavky na průkazové fotografie ve většině foto-center znají, stačí říct, o jaký průkaz se jedná)

Samozřejmě budete potřebovat termín (“cita previa”), o který si můžete požádat online nebo telefonicky.

Pak už se jen dostavit na úřad a vše vyřídit. Český řidičák vám zabaví a zašlou příslušnému úřadu do ČR. Španělský řidičák vám přijde do měsíce na vaši adresu. Z úřadu odejdete s provizorním řidičákem (dokument ve formátu A4), s kterým můžete v mezičase bez problému řídit.

Více informací najdete zde.

Ještě je dobré vědět, že ve Španělsku si můžete stáhnout oficiální aplikaci miDGT, ve které budete mít španělský řidičák ve virtuální formě s QR kódem, který má stejnou platnost pro případné kontroly jako ten fyzický. Ten můžete tedy nechat doma. Zároveň tam máte například přístup k informacím ohledně stavu vašich bodů v bodovém systému.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

2 komentářů

  • modrasek

   Dobrý den, my si řidičák ve Španělsku vyřizovali před dvěma lety a termíny na úřadě byly k dispozici, i když nejbližší byly až za 2 měsíce. Takže termín si šlo zarezervovat, ale člověk si počkal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *