Silvestr ve Španělsku
O životě

Silvestr ve Španělsku

Silvestr ve Španělsku má svá specifika a tradice. Jako celý svět i Španělé slaví svou “Nochevieja” (hodně volně přeloženo “stará noc”). Také se můžete setkat se spojením “víspera de Año Nuevo” (“předvečer Nového roku”).

Tou nejznámější tradicí je ta s 12 bobulemi hroznového vína (“las 12 uvas de la suerte”). Spočívá v tom, že musíte o silvestrovské půlnoci při každém odbití hodin na madridském náměstí Puerta del Sol sníst jednu bobuli hroznového vína. Pověra říká, že kdo to nezvládne, čeká ho smolný rok. Přičemž každá bobule představuje jeden z 12 měsíců nadcházejícího roku.

Tradice 12 bobulí pravděpodobně vznikla v Elche v oblasti Alicante v roce 1909, kdy místní vinaři potřebovali udat tehdejší nadúrodu hroznů. 

Přímý přenos z centrálního madridského náměstí je událostí roku a všechny hlavní televizní kanály odtud vysílají. Španělé jsou v této tradici přeborníky, není totiž snadné každé 3 sekundy spořádat jednu bobuli. Navíc hodiny z Puerta del Sol nejdříve spustí zlatou kouli, ozvou se 4 údery (tzv. “cuartos”) a až pak teprve začne ono odbíjení (tzv. “campanadas”). Nesmíte se tedy splést a musíte vše provést ve správný okamžik.

V roce 1989 se moderátorka veřejnoprávní televize Marisa Naranjo spletla a za ony 4 “bezvýznamné” údery označila už probíhající odbíjení prvních z těch 12 magických úderů “campanadas”, čímž spoustě Španělů vzala onu iluzi štěstí. Neumíte si představit, jaká z toho byla aféra.

Možná i proto moderátoři večera každý rok podrobně vysvětlují, co se bude dít. Však se podívejte na ukázku z oslav příchodu roku 2019.

A protože na Kanárských ostrovech je o hodinu méně, za další hodinu se stejný proces pojídání 12 bobulí opakuje v přímém přenosu odtamtud.

Silvestr ve Španělsku se pak liší město od města. Často se zapalují ohně. V Malaze, Pamploně nebo v oblasti Sevilla je zvykem obléct se do kostýmů a po půlnoci slavit v historickém centru. Samozřejmě nechybí rachejtle, světlice a ohňostroje.

V Madridu zase probíhá každý rok 30. prosince zkouška hodin na centrálním náměstí, aby na Silvestra bylo vše v naprostém pořádku. Studenti z legrace už tento den začali na Puerta del Sol chodit slavit a místo hroznového vína pojídali želatinové bonbony. Vznikla z toho tradice tzv. “las preuvas”, která je stejně oblíbená a navštěvovaná jako samotné silvestrovské oslavy.

O našem prvním silvestru ve Španělsku se více dozvíte zde (trávili jsme ho právě na madridském centrálním náměstí).

Více o tradicích ve Španělsku si můžete přečíst tady.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *