pokuty ve Španělsku
Gastronomie

Neobvyklé pokuty ve Španělsku

V předešlých článcích jsme se zabývali otázkami ohledně španělských řidičských průkazů, tak bychom neměli opomenout ani pokuty ve Španělsku, a to za dopravní přestupky. Všichni dobře víme, že neznalost zákona neomlouvá, ale možná vás překvapí, za co všechno vás může španělská policie pokutovat.

Komu se nestalo, že se nestihl před cestou nasnídat a pak to doháněl v autě. Svačinku za volantem byste si ve Španělsku měli dobře rozmyslet. Ať už jídlo nebo pití, stejně tak milé dámy i například líčení se za volantem, to vše je považováno za stejně vážné odvedení pozornosti od řízení jako psaní textovek na mobilu. Dokonce nezáleží na tom, zda zrovna stojíte na červenou, či jedete. Nakonec i tak nevinná záležitost jako slupnout si v ranní zácpě koblihu vás může vyjít na 200 EUR a 2 body. 

Také si dejte pozor na zlozvyky, které člověk často dělá nevědomky. Takové kousání si nehtů za volantem může chvílemi odvrátit váš zrak od provozu kolem vás a španělská policie nebude váhat napařit vám pokutu 80 EUR. Body vám nevezmou žádné, protože je to považováno za lehký přestupek.

Polibky si raději nechte na domácí romantiku. Políbit spolujezdce, nebo naopak hádat se s ním vás může stát také 80 EUR bez ztráty bodů.

Jestli si za volantem rádi užíváte hodně hlasitou hudbu, měli byste si uvědomit, že diskotéka je lepší v nějakém klubu. Pokud budete zrovna projíždět kolem nemocnice nebo klidovou zónou, můžete dostat pokutu 80 – 100 EUR. Za rušení nočního klidu se pokuta může vyšplhat až na 2.400 EUR.  

Pozor také na váš outfit. Ve Španělsku se určitě budete rádi toulat po plážích v žabkách, chlapi budou chtít ukázat vypracovaná těla a děvčata si budou chtít večer vyrazit vykočičkovaná na vysokých podpatcích. Řízení nahoře bez, bosí, v žabkách nebo s podpatky vás může vyjít na 100 EUR, protože to může být na překážku adekvátní kontrole vozidla. To samé platí v zimě, pokud řídíte nabalení do objemné bundy nebo kabátu.

U pláží si dejte pozor i na parkování. Pokud rádi parkujete co nejblíž od pláže, přeženete to a necháte auto v chráněné zóně pláže, můžete dostat až 6.000 EUR pokuty.

Dávejte si pozor i na benzinkách. Pokud vás přistihnou, že jste při tankování nechali v autě puštěné rádio nebo používáte mobil, zaplatíte 90 EUR pokutu. Necháte-li při tankování zapnutý motor nebo rozsvícená světla, může vás to stát 200 EUR a 3 body dolů.

Patříte-li mezi lidi, kteří si myslí, že klakson byl vynalezen, abyste ventilovali vaše vnitřní napětí, nebo prostě jen pro zábavu, 80 EUR pokuty už vám tak zábavné připadat nebude. Myslete tedy raději na to, že ho máte používat pouze v nebezpečných situacích a v případě nouze.

Také by si někteří řidiči měli uvědomit, že okýnko není odpadkový koš. Když pomineme ekologický aspekt, vyhozený objekt může zaskočit jiného řidiče a způsobit nehodu. Nemluvě o kuřácích, kteří můžou způsobit požár. Za vyhození předmětu z okýnka zaplatíte 200 EUR a 4 body. Pokud způsobíte požár, nehodu nebo zablokování dopravy, můžou vám vzít řidičák až na 3 měsíce.

Na druhou stranu přehnaná čistotnost také není ideální, zvlášť pokud se dáte do mytí auta na ulici. Stejně tak opravy se mají realizovat na místech pro to určených. Za porušení vám může dát policie od 30 do 30.000 EUR pokuty v závislosti na způsobených škodách a dalších okolnostech. Za mytí auta na ulici se nejběžnější pokuta pohybuje kolem 750 EUR.

Znáte takové ty extrémně pohodové řidiče, co si rádi opřou paži o otevřené okýnko a nechávají se ovívat svěžím větříkem uprostřed parného léta? Já si vždycky říkal, že musí mít tu ruku spálenou narozdíl od zbytku těla. Nenapadlo mě ale nikdy, že jim hrozí pokuta 80 EUR, pokud je načapají španělští policajti.

Mluvíme-li o bodovém systému, každý španělský řidič dostane na začátku na své konto 12 bodů (nováčci dostanou jen 8 bodů). Vzorní řidiči, kteří za 3 roky po sobě nemají žádné přestupky, obdrží 2 body navíc. Za další 3 bezpřestupkové roky získají 1 bod k dobru. Maximální počet bodů na bodovém kontě je tak 15. 

Přestupky vám kromě pokuty ve Španělsku přinesou i ztrátu bodů. Abyste ztracené body získali zpátky, musíte čekat a být vzorní řidiči. Pokud jste ztratili méně než 6 bodů, vrátíte se na původní stav bodového konta 12 bodů za 2 roky bez přestupků. Pokud jste přišli o 6 bodů, musíte čekat 3 roky a nedopustit se žádného přestupku. Existuje možnost projít speciálním školením, které vám vrátí až 6 bodů (časový rozestup mezi těmito školeními musí být alespoň 2 roky).

Samozřejmě pokud máte český řidičský průkaz, španělský bodový systém se vás netýká a za dopravní přestupky platíte “pouze” pokuty ve Španělsku.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 6 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *