Dnes vám představím oblíbenou pochoutku, kterou si Španělé dávají jako tapas k pivu či vínu anebo jako tzv. ración (jednu z několika), která se sdílí se všemi u stolu. Španělské krokety jsou na bázi bešamelu a mají oválný tvar. Existuje mnoho variant, které se od sebe liší pouze použitými ingrediencemi – od zeleniny, šunky až po maso, ryby či dokonce ovoce.
Přestože jsou Španělé hrdí na své španělské krokety, ne všichni vědí, že tato pochoutka pochází z Francie, a to konkrétně z dob vlády Ludvíka XIV. Byl to aristokrat Louis de Bechamel, který během svého působení v královské kuchyni vdechl život kroketám.
Asi nejběžnější typ kroket, jenž naleznete snad na každém jídelním lístku jsou šunkové (Croquetas de jamón), které v sobě ukrývají kousky šunky jamón serrano. Já se s vámi dnes ale podělím o recept na moje nejoblíbější španělské krokety – a to hříbkové.
Co budete potřebovat? (cca 25 kroket)
- 200 g hříbků
- 1 střední cibuli
- 30 g šunky jamón serrano (pouze dobrovolné – lze vynechat)
- 50 g másla
- 50 g mouky
- 500 ml mléka
- olej na smažení
- strouhanku
- vejce
- sůl
Postup:
- Nakrájíme cibuli i hříbky na jemno.
- Na pánvi necháme rozpustit 50 g másla a osmažíme v něm cibuli
- Jakmile začne cibule zlátnout, přidáme hříbky.
- Pokud chceme – přihodíme do pánvke šunku jamón serrano nakrájenou také na jemno.
- Jakmile je cibule i hříbky dozlatova, vmícháme 50g mouky a celou směs osolíme a důkladně mícháme několik minut.
- Ohřáté mléko pomalu vmícháme do směsi, dokud se nezačne směs při míchání odlepovat od pánve. (Poznámka: Je možné, že bude potřeba použít více nebo naopak méně mléka než je uvedeno výše.)
- Vzniklou směs vložíme do skleněné nádoby, zakryjeme potravinovou folií tak, aby se dotýkala povrchu směsi a necháme vychladnout. Po vychladnutí uložíme minimálně na několik hodin v lednici.
- Z vychlazené a uležené směsi tvarujeme oválné šišky, které obalíme v klasickém trojobalu.
- Krokety usmažíme na pánvi s dostatkem oleje a po usmažení je položíme na kuchyňské papírové utěrky, aby se zbavily přebytečného tuku.
Buen provecho!
Více receptů najdete v sekci Gastronomie.
P.S.: Pokud máte rádi oslavy všeho druhu, měli byste si zapamatovat, že 16. ledna se slaví mezinárodní den kroket 🙂