Čas ve Španělsku
O životě

Čas ve Španělsku

Určitě jste si při dovolených všimli, že pokud cestujete do Španělska, nemusíte si přeřizovat hodinky, protože čas ve Španělsku je stejný jako v Čechách. Výjimkou jsou Kanárské ostrovy, kde je o hodinu méně. 

Ale pokud se podíváte na mapu Evropy, Španělsko svou geografickou polohou jednoznačně spadá do časového pásma Londýna. A za vše může diktátor Franco, který od 17. března 1940 zavedl ve Španělsku stejný čas, jako mělo Německo. Údajně se také jednalo o Frankovo gesto solidarity směrem k jeho spojenci Hitlerovi.

I více než 80 let poté je čas ve Španělsku o hodinu posunutý oproti tomu, jak by to mělo být správně.

Z toho také vycházejí typické španělské zvyky, kdy čas oběda je až okolo 14. hodiny a večeří se často až po půl desáté. Franco sice Španělům změnil čas na hodinkách, ale nedokázal zasáhnout do jejich každodenních zvyků, které si jemu navzdory zachovali a dál používali své biologické hodiny. 

Pozdější zavedení letního a zimního času ve Španělsku vedlo k posunutí denního rytmu Španělů až o 2-3 hodiny oproti zbytku Evropy. 

V posledních letech se objevily politické iniciativy, které se pokoušely čas ve Španělsku vrátit do původních kolejí a srovnat ho s geografickou polohou země. Odpůrci hovoří o zásahu do životního stylu Španělů, příznivci zase argumentují tím, že by tak slunce vycházelo o hodinu dřív, což by bylo více v souladu s přirozeným spánkem, upravily by se časy hlavních jídel a obvyklá pracovní doba by se mohla ustálit mezi 9. a 18. hodinou, jak je tomu ve zbytku Evropy.

Španělsko ale zatím stále funguje ve starém časovém režimu a užívá si dlouhých dnů, kdy slunce zapadá o 1-2 hodiny později než v jiných evropských zemích.

Další praktické informace pro cestovatele do Španělska najdete tady.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 9 Průměr: 4.9]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *