Elektronický podpis ve Španělsku
Praktické rady

Elektronický podpis ve Španělsku

V minulém článku jsme popsali fungování elektronické identity ve Španělsku “Cl@ve”. Pro jisté administrativní úkony s vyšším stupněm zabezpečení vám ale Cl@ve nebude stačit a budete potřebovat elektronický podpis ve Španělsku.

Pokud jste viděli seriál Papírový dům (“La casa de papel”), v první sérii útočníci přepadli Královskou španělskou tiskárnu cenin, aby tak uskutečnili nejdokonalejší loupež všech dob. A právě tato instituce, která se oficiálně jmenuje Real Casa de la Moneda – Fábrica Nacional de Moneda y Timbre, je pověřená vydáváním ověřených digitálních certifikátů, tedy tím, čemu budeme zjednodušeně říkat elektronický podpis ve Španělsku.

Elektronický podpis ve Španělsku vám tak umožní bezpečný a ověřený přístup v podstatě ke všem zabezpečeným službám jak ve státní správě, tak v soukromém sektoru. Digitální certifikát je zdarma a umožní vám bezpečně se podepisovat a ověřovat svou totožnost na internetu.

Díky elektronickému podpisu můžete ve Španělsku realizovat například následující úkony:

  • podávat daňová přiznání
  • podávat odvolání
  • doplňovat a aktualizovat svá data v registru obyvatel
  • přihlásit se k trvalému pobytu
  • zjišťovat stav dopravních pokut
  • podepisovat elektronicky dokumenty a oficiální formuláře

Podrobný postup, jak získat elektronický podpis ve Španělsku se nachází zde. Budete si muset do počítače stáhnout speciální software a provést potřebnou konfiguraci. Poté online podáte žádost o elektronický certifikát a jakmile obdržíte unikátní kód žádosti, požádáte si o schůzku v nejbližší úřadovně (na stránkách je vyhledávač podle adresy), kam se musíte dostavit osobně, aby ověřili vaši totožnost. Do hodiny po schůzce na úřadu dostanete do mailu odkaz ke stažení vašeho digitálního certifikátu. Od té chvíle můžete začít elektronický podpis ve Španělsku používat.

💡 Pozor! Elektronický podpis si musíte nainstalovat na tom samém počítači, na kterém jste vygenerovali žádost o certifikát. A na dobu mezi vygenerováním žádosti a instalací obdrženého certifikátu si vypněte automatické aktualizace Windows, ani systém ručně neaktualizujte, jinak vám to vše může selhat a budete muset celý proces absolvovat znovu.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *