Pozdrav ve Španělsku
O životě

Pozdrav ve Španělsku

Pokud se chystáte ve Španělsku žít, měli byste se seznámit s místní mentalitou a například vědět, jak probíhá pozdrav ve Španělsku.

Začneme pracovním prostředím, které je formálnější a kde je důležitější vědět, jak se chovat, než třeba v soukromých vztazích. Ale i zde platí, že nic nepokazíte, pokud budete pozorovat, jak se chovají ostatní, a jejich styl budete přijímat. 

Při formálnějším kontaktu, především v situacích, kdy jste v pracovním prostředí nováčkem, se podává ruka tak, jak jsme zvyklí v Čechách.

Pokud je vztah s kolegy bližší, je bežné i lehké přátelské objetí.

Typický španělský pozdrav dvěma polibky na tvář (nejdříve na levou, pak na pravou) je i v pracovním prostředí poměrně obvyklý, ale spíše s kolegy, se kterými máte delší a užší vztah. A je projevem větší srdečnosti, pokud jste se třeba určitou dobu neviděli (třeba po návratu z dovolené nebo po nemoci), loučíte se nebo si třeba přejete k narozeninám. Takže tuto formu pozdravu nečekejte na každodenní bázi. Navíc je běžnější mezi ženami nebo mezi mužem a ženou. Dva muži se spíše lehce obejmou nebo poplácají po ramenou či zádech.

V pracovním prostředí ve Španělsku je velmi běžné tykání (téměř automatické). I tady doporučujeme počkat, jak se k vám budou chovat ostatní, a přizpůsobit se tomu. Ale budete mile překvapeni, že třeba i na pracovním pohovoru s vysoce postaveným manažerem, kterého jste nikdy předtím neviděli, budete rovnou osloveni tykáním a bude se od vás očekávat, že budete tykat také.

Vyká se spíše starším osobám jako projev úcty, nebo na úřadech. Ale ani to není pravidlem, takže pokud vám úřednice začne tykat, také jí tykejte, protože vykání by působilo odtažitě.

Každopádně vám budou tykat prodavačky v obchodech, číšníci v restauracích, lékárnice nebo doktoři.

Kromě forem pozdravu je také třeba počítat s větší srdečností a blízkostí. Španělé jsou zvyklí vás při konverzaci vzít za paži, položit vám ruku na rameno nebo vás poplácají po zádech. Nemají téměř žádnou osobní bublinu a fyzická blízkost při každodenním kontaktu je běžná a normální.

Pozdrav ve Španělsku v soukromé sféře je pak mnohem neformálnější, takže i když přijdete do skupiny cizích lidí, připravte se, že vás rovnou přijmou objetími a dvojitými polibky. Další sympatická věc na španělské mentalitě.

Pokud vás zajímá, jaké další zvláštnosti má pozdrav ve Španělsku, podívejte se na tento článek, kde mimo jiné píšeme, jaký pozdrav používat v různých denních dobách.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *