Španělé milují Eurovizi
O životě

Španělé milují Eurovizi

Pokud žijete ve Španělsku, určitě vám neunikne, jak moc Španělé milují Eurovizi. Je to zřejmě hlavně díky tomu, jak dlouhou má tato pěvecká soutěž ve Španělsku tradici. Eurovize se pořádá od roku 1956 a Španělsko se jí účastní od roku 1961.

V poválečné Evropě šlo o projekt, který měl sjednotit evropské národy. Šlo ale také o velkou technologickou výzvu. Přenášet soutěž v přímém přenosu do různých zemí v době, kdy ještě nebylo satelitní vysílání, nebyla žádná hračka a musela být využita technologie mikrovln. 

Eurovize je momentálně nejstarší televizní soutěží na světě a je zapsána v Guinessově knize rekordů. Kromě stáří má i prvenství co do počtu diváků, každý rok ji shlédne mezi 200 a 600 miliony lidí na celém světě. Přenáší se totiž i do zemí, které se Eurovize neúčastní.

Formát soutěže zůstal v zásadě po celou dobu existence stejný. S výjimkou prvního ročníku, kterého se účastnilo 7 zemí a každá představila 2 písně, ve všech dalších ročnících už každou zemi reprezentuje jen jeden interpret s jednou písní. 

Jakmile jsou všechny písně odzpívány, přistoupí jednotlivé země k hlasování s tím, že není možné hlasovat pro svého vlastního reprezentanta. Hlasují jednak diváci, jejichž hlasy mají váhu 50 % ve výsledném hodnocení, hlas odborné poroty má pak váhu zbylých 50 %. Důvodem je snaha zabránit lidem žijícím v zahraničí, aby zásadně ovlivnili výsledek vlastní země.

Vítězná země je pak hostitelem dalšího ročníku Eurovize, který samozřejmě může využít mimo jiné i k vlastní prezentaci například jako turistické destinace.

V prvních dekádách byla Eurovize čistě evropskou záležitostí. Účastnit se ale mohou členové Evropské vysílací unie (která původně sdružovala jen evropské veřejnoprávní televize), k níž se postupem času připojily i země z přilehlých částí Asie (jako např. Kypr, Turecko, Izrael, Ázerbájdžán nebo Gruzie) či ze severní Afriky (Maroko v roce 1980). V roce 2015 nastala změna, kdy byla k účasti jako speciální host přizvána Austrálie a soutěž se tak otevřela dál do světa.

Pro výběr témat platí důležité pravidlo. Může být přihlášena pouze nová píseň, která nebyla nikdy předtím veřejně prezentována. Žádná země tedy nemůže vsadit na osvědčený hit, který už uspěl u publika. Proto je vždy sázkou do loterie, z čeho by potenciálně mohl být šlágr, či nikoliv. Každá země má tak stejnou startovní pozici.

Členové Evropské vysílací unie, kteří patří mezi tzv. “Big 5” (Španělsko, Itálie, Německo, Francie a Velká Británie) mají účast ve finále Eurovize zaručenou. Jsou to země, které do unie platí největší příspěvky. Stejně tak jde automaticky do finále loňský vítěz. Ostatní země se nejdříve utkají ve dvou semifinálových večerech.

Způsob výběru reprezentanta je pak na každé zemi. Španělská veřejnoprávní televize k předvýběru finalisty v několika letech využila svou vlastní pěveckou reality show “Operación Triumfo”, od roku 2022 pořádá své vlastní národní kolo Eurovize, které se jmenuje “Benidorm Fest”. Možná i to přispělo k tomu, že Španělé milují Eurovizi.

Vystoupení na Eurovizi mají svá pravidla. Všechny hlasy musí být zpívány naživo, ať už hlas hlavního účinkujícího či sboristů. Dnes už se hudební doprovod pouští ze záznamu, i když v počátcích soutěže musela být i hudba naživo.

Interpret musí v roce soutěže dosáhnout věku alespoň 16 let. Národnost interpreta není nijak omezená, takže za zemi může soutěžit i cizinec.

Aktuálně je stanoven maximální počet 6 osob, které se můžou zúčastnit vystoupení. Počítají se mezi ně úplně všichni, kdo vstoupí na podium, tedy i tanečníci či hudebníci.

Texty písní nesmějí jít proti dobrému jménu festivalu a nesmějí obsahovat politické ani reklamní prvky.

Asi nejslavnějším účastníkem v historii Eurovize byla skupina ABBA (v roce 1974), které vítězství s písní “Waterloo” okamžitě zajistilo celosvětový úspěch. V roce 1988 vyhrála Eurovizi tehdy v Evropě ještě neznámá Céline Dion, reprezentující Švýcarsko.

Řadě zpěváků stačila pouhá účast, aby se zviditelnili, ani nemuseli vyhrát. Úspěšné kariéry se pak dočkali třeba Julio Iglesias (1970), Olivia Newton-John (1974) nebo Bonnie Tyler (2013).

Jak už jsme zmínili, Španělé milují Eurovizi. Veřejnoprávní TVE začíná masírovat diváky vždy už na přelomu roku představováním kandidátů národního kola. Někdy mezi lednem a únorem se pak koná onen “Benidorm Fest”, který trvá celý týden a je to opravdový hudební festival se spoustou akcí, jehož vrcholem jsou pak dva semifinálové večery a závěrečné finále přenášené v přímém přenosu, kde je na základě hlasování diváků i poroty vybrán reprezentant, kterého vyšle Španělsko do finále Eurovize.

Na počest Eurovize pak Španělé pořádají doma párty, kde společně sledují přímý přenos finálového večera. Velmi jsou oblíbené sázky na vítěze, kdy ten správně tipující shrábne celkovou vybranou částku. I řada barů pořádá tematickou party a promítá přenos z finále. Všichni samozřejmě doufají, že Španělsko vyhraje a příští rok bude pořadatelem. A už by si to opravdu zasloužili, protože Španělsko zatím vyhrálo jen dvakrát, a to v letech 1968 a 1969.

V Česku Eurovize takovou tradici nemá. V době studené války se samozřejmě země sovětského bloku Eurovize neúčastnily. Možná jste ale nevěděli, že v ní v roce 1968 soutěžil Karel Gott jako reprezentant Rakouska. Byla to doba pražského jara a rakouská veřejnoprávní televize ho vybrala, aby vyslala gesto podpory demokratickému hnutí v tehdejším Československu.

V roce 1988 dostala nabídku zúčastnit se Eurovize Lenka Filipová jako reprezentantka Švýcarska s písní “Ne partez pas sans moi”. Úřady jí ale nedaly povolení vycestovat a Švýcarsko narychlo místo ní zařadilo náhradnici Céline Dion, která s touto písní vyhrála a nastartovala si hvězdnou kariéru.

V moderní historii byl zatím nejúspěšnějším reprezentantem Česka zpěvák Mikolas Josef, který se v roce 2018 umístil na 6. místě. Kromě něj se ještě do finále dostali Gabriela Gunčíková (2016), Lake Malawi (2019) a We Are Domi (2022).

Zajímá vás španělská kultura? Podívejte se do této rubriky.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *