Rekonstrukce na dálku ve Španělsku
O životě

Rekonstrukce na dálku ve Španělsku

V polovině března 2020 se kvůli covidu celé Španělsko zastavilo a spolu s ním i rekonstrukce našeho bytu ve Valencii. Trvalo měsíc a půl, než španělská vláda začala pomalu uvolňovat některé sektory. Patřilo mezi ně i stavebnictví, ale zpočátku povolili pouze stavby, které byly izolované od obyvatel, kde se mohli pohybovat jen dělníci. 

Zhruba po týdnu povolili i stavební činnosti, kde bylo možné zaručit bezpečnostní anti-covidová opatření, takže 6. května 2020 se na naši stavbu vrátili i zedníci. Nebylo jisté, zda je to zcela v souladu s předpisy, protože ve společných částech domu se mohli potkávat se sousedy, ale stavební firma nám řekla, že to risknou.

Nemohli jsme opustit Madrid, protože všechny autonomní oblasti byly perimetrálně uzavřené, takže celá rekonstrukce probíhala na dálku, Juan Ramón nám pravidelně volal, posílal fotodokumentaci, abychom byli neustále v obraze, jak vše probíhá. 

Ne vždy to bylo jednoduché, protože jsme museli rozhodovat o řadě věcí, aniž bychom měli možnost na vlastní oči vidět, v čem spočívá který problém. Museli jsme hodně spoléhat na úsudek Juana Ramóna, který se naštěstí ukázal jako naprosto bezvadný profík. Často nám říkal, že by v našem bytě nerealizoval nic, co by neudělal, kdyby se jednalo o jeho vlastní byt. 

Měli jsme spoustu obav, že ne všechno se bude moct udělat podle našich představ. Báli jsme se, co všechno dělnící objeví, až byt rozkopají. Zároveň hrozilo, že třeba rozvody klimatizace a vzduchotechniky nepůjdou protáhnout nad nosnými konstrukcemi budovy a budou vedené viditelně interiérem. Díky vstřícným sousedům bylo možné umístit klimatizační jednotky na střechu a nemuseli jsme si s nimi zaplácnout balkón. U podlah to vypadalo, že nepůjdou úplně srovnat a budeme muset mít někde nechtěný schod. Odpady málem způsobily, že by se musely jinak rozmístit příčky a místnosti by nedopadly tak, jak jsme chtěli. 

Nakonec firma všechno vyřešila takovým způsobem, že kompromisů bylo naprosté minimum a my mohli začít plánovat stěhování, protože rekonstrukce na dálku ve Španělsku se úspěšně blížila ke svému konci.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *