španělské tapas
Gastronomie

Co vlastně je to španělské TAPAS?

Tapas je množné číslo od slova tapa. Podívate-li se do slovníku, zjistíte, že výraz tapa znamená víko. Některé slovníky dokonce prozradí i druhý (přenesený) význam, kterým je chuťovka či jednohubka. Následující legenda vám vysvětlí tu zvláštní souvislost mezi víkem a jednohubkou. Když jednoho dne španělský král Alfons XIII. navštívil provincii Cádiz a požádal o pohár vína, zvedl se silný vítr. Pohotový sluha dostal nápad zakrýt pohár plátkem šunky. Udivený král se zeptal, proč to udělal a sluha s omluvou vysvětlil, že číši zakryl proto, aby se do vína nedostal písek. Králi se to zalíbilo natolik, že si vyžádal další pohár vína servírovaný stejným způsobem, tj. zakrytý jednohubkou zeshora. Tak údajně vzniklo to známé španělské tapas. (Poznámka: správně bychom měli skloňovat “ty známé španělské tapas”, protože tapa je rodu ženského).

Španělské tapas v dnešní době představují malou chuťovku, kterou podává většina barů a restaurací zdarma k zakoupenému pití (zpravidla pivo či víno). Taková jednohubka může mít různou podobu od velmi jednoduchých (chipsy, oříšky, olivy) až po propracovanější (paella, ensalada rusa, atd.). Většinou se jedná o chuťovku slanou či velmi výraznou, což jen podpoří větší žízeň a tím pádem se přenese do více objednávek pití. Některé restaurace nabízí tapas na svém jídelním lístku a jsou to malé porce různých španělských jídel, které si můžete koupit, abyste zahnali malý hlad.

Pokud se vydáte na sever Španělska, konkrétně do Baskicka, zaručeně narazíte na tzv. pinchos (baskicky psáno pintxos). Je to vlastně jistá obdoba tapas, ale liší se velikostí (pinchos jsou větší) a především tím, že se vždy platí. Baskické bary a restaurace mívají svá pinchos vyskládaná na barovém pultu, takže je velmi snadné vybírat přímo očima. Nejčastější podobou pinchos je malý plátek pečiva ozdobený různými pokrmy, ale kreativitě se meze nekladou.

španělské tapas pinchos
Ukázka pinchos

Pokud máte nějaký dotaz, můžete se na nás obrátit prostřednictvím kontaktního formuláře.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *