Stavební povolení ve Španělsku
O životě

Stavební povolení ve Španělsku

Firma na rekonstrukce začala vyřizovat stavební povolení ve Španělsku. V této fázi jsme byli upozorněni, že je poměrně běžné požádat jen např. o povolení na rekonstrukci koupelny a pak provést rekonstrukci kompletní. Lidé tak ušetří na poplatcích i administrativní zátěži. Doporučeno nám to ale nebylo s tím, že je to velké riziko, pokud by třeba nějaký soused začal dělat problémy a podal udání na radnici. Samozřejmě jsme chtěli jít legální cestou a nechali jsme vyřidit kompletní stavební povolení (“licencia/permiso de obra”) včetně poplatku za umístění kontejneru na odpad. I když jsme věděli, že máme fajn sousedy a nic od nich nehrozí, nakonec se přihodily takové věci, že jsme děkovali Bohu za toto prozíravé rozhodnutí.

Ne všechno šlo na 100 procent podle našich představ. Samozřejmě naše mentalita narážela na tu španělskou, takže nám nepřipadalo úplně ideální, když Vanesa (sestra majitele stavební firmy), která měla na starosti administrativu, začala řešit stavební povolení ve Španělsku dva týdny před zahájením prací, přestože na to měla tři měsíce času. Říkali jsme si, že asi mají radnici v malíčku a zřejmě ve Španělsku všechno funguje rychleji, tak jsme spoléhali na jejich zkušenost.

O to větší překvapení bylo, když nám den před tím, než měla termín na radnici, napsala, že je potřeba urgentně zaplatit poplatky za stavební povolení, aby měla následující den mezi podklady i potvrzení o zaplacení.

Samozřejmě může se stát, tak jsme vše urychleně vyřídili a další den jsme se nestačili divit, když nám psala pres Whatsapp, že už jedná s úředníkem na radnici o stavebním povolení a urgentně potřebuje naši plnou moc, aby mohli pokračovat. To už nám opravdu nepřipadalo vůbec profesionální, protože takovou věc měla mít připravenou předem. Takže jsme zase museli všeho nechat, sepsat plnou moc, podepsat, nascanovat a poslat. Naštěstí to úředníkovi stačilo mailem.

Pokud jsme si mysleli, že tím všechna překvapení končila, mýlili jsme se. Vanesa se z radnice vrátila s tím, že náš byt se nachází v památkově chráněné zóně a že pro stavební povolení je potřeba mnohem víc dokumentace, než v běžném případě. A připomínám, že za necelé dva týdny se mělo začít stavět. Zároveň podrobnou katastrální informaci o našem bytě měli už půl roku a vše si mohli zjistit. Takže jsme opět nechali všeho a dali se do práce. Pak už jsme se jen museli smát, když nám od Vanesy přišla nadšená reakce “que rapidez!” (”jaká rychlost!”) a říkali jsme si: “Holka, kdybychom pracovali jako ty, tak stavba nezačne ani za rok.”

Bohužel vše je o lidech. Kdykoliv jsme cokoliv museli řešit s Vanesou, bylo to na poslední chvíli, ve stresu a v chaosu. Její bratr Juan Ramón byl zas perfekcionista a vše kolem stavby šlo jak po másle. A nakonec jsme měli i stavební povolení ve Španělsku včas, i když myslím, že spíš navzdory naší oblíbené Vanese.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

2 komentářů

    • modrasek

      Dobrý den, pokud realizujete rekonstrukci, tedy stavební úpravy bytu, musíte mít stavební povolení. Toto není nijak odlišné od praxe v České republice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *