Španělský svátek Los mayos
O životě

Španělský svátek Los mayos

Španělský svátek Los mayos (galicijsky “Os maios”) je populární galicijskou tradicí, která je součástí tzv. “květnového koloběhu” (“ciclo de mayo”), tedy období vzývání přírody s příchodem jara. Tradice pochází z dob předrománských a slaví se vždy kolem 1. května.

Květnové oslavy jara jsou rozšířené v celé Evropě. Pocházejí z magdalenienského období, které je spojováno s prvními rituály navázanými na pěstování plodin, také jsou datovány do neolitu, kdy se zemědělství stalo hlavním zdrojem obživy a naši pravěcí předci začali upouštět od kočovného způsobu života.

Na dnešní podobě svátků Los mayos se podepsali i Keltové a Galeové svým svátkem ohňů “Beltane”. V Čechách máme svou podobu – pálení čarodějnic v předvečer 1. května. Tato noc je v řadě kultur spojována s nadpřirozenými bytostmi, které kradou lidem jídlo. Zřejmě to souviselo s tím, že lidem v tuto dobu už začínaly docházet zásoby z loňské sklizně. I proto jsou tyto svátky spojovány s uctíváním základních elementů jako země, voda a vzduch.

Španělský svátek Los mayos je plný tanců a zpěvu kolem májek (“los mayos”), které mají jinou podobu, než jsme zvyklí z Česka. Tradičně jde o přírodní konstrukce kuželovitého nebo pyramidového tvaru inspirované přírodou, především stromy. Často jsou dekorovány bylinami, kapradím a různými travinami. Vrcholek pak většinou zdobí kříž. Moderní verze jsou pak mnohem pestřejší, často zdobené květinami, listy a ovocem a můžou mít nápaditější tvary například mostů, sýpek, lodí, domů, zvířat nebo dokonce lidských postav. V některých místech (Villagarcía de Arosa nebo Orense) je zvykem vyhlašovat vítěze v soutěži o nejkrásnější májku.

Španělský svátek Los mayos se nejčastěji slaví 1. května, i když například v Orense, kde má velmi silnou tradici, se slaví až 3. května, v den svatého kříže (“día de la Santa Cruz”), který v křesťanské tradici oslavuje strom života, ze kterého pochází život, zdraví a vzkříšení. A právě v Orense je také zvykem májky na závěr oslav spálit. Po zemi, vzduchu a vodě samozřejmě nemůže chybět nejmocnější čtvrtý element – oheň.

Také je zvykem 30. dubna dekorovat vstupní dveře domů větvičkami kručinky, což je ve Středomoří poměrně rozšířený keř se žlutými květy. V minulosti se kručinka používala k barvení lněných a vlněných látek na žluto. Podle pověsti by tyto větvičky měly chránit obyvatele domů a jejich majetky před vším zlým. Dnes můžeme žlutě kvetoucí větvičky vidět například i na autech.

O dalších španělských tradicích si můžete přečíst v této rubrice.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *