Španělský Alcázar
Cestování

Španělský Alcázar – nejslavnější hrad na světě?

Jeden z nejslavnějších středověkých hradů na světě je bezpochyby španělský Alcázar (přesněji “El Alcázar de Segovia”). Byl postaven na začátku 12. století a patří mezi nejnavštěvovanější památky ve Španělsku. 

Jako sídlo králů nabídl španělský Alcázar útočiště 22 španělským panovníkům. Jeho impozantní silueta se tyčí nad údolím Eresma a je symbolem města Segovie, která byla v roce 1985 zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Nejslavnější obyvatelkou hradu byla bezesporu kastilská a aragonská královna Isabela Kastilská (také Isabela I. Katolická), která byla na Alcázaru korunována. Tato panovnice vešla do dějin například přijetím papežské “bula Sixta IV.”, čímž byla ve Španělsku zavedena inkvizice. Zároveň to byla právě Isabela Kastilská, která vyslala na objevné cesty Kryštofa Kolumba, který pak v roce 1492 objevil Ameriku.

Palác s pevností, který vybudovali kastilští králové, odráží lesk královského dvora v období středověku a jeho zdi byly svědky řady bitev, palácových intrik či královských svateb.

Španělský Alcázar si během své téměř tisícileté existence prošel řadou podob. Zpočátku byl římskou pevností, později středověkou tvrzí, královským palácem, strážcem královského pokladu, státní věznicí, dělostřeleckou školou nebo hlavním vojenským archivem.

A proč patří španělský Alcázar mezi nejslavnější hrady na světě? Stal se totiž inspirací pro několik ikonických filmů Walta Disneyho. Objevuje se v Popelce, kde je naprosto zjevná podoba ve tvaru a rozmístění věží a jeho typické cihlové fasádě. Také posloužil jako předloha zámku královny v pohádce Sněhurka a sedm trpaslíků.

Španělský Alcázar se ale objevil i v řadě dalších filmů. Trůní plác a královské komnaty se jsou k vidění ve filmu Johna Glenna Kryštof Kolumbus, ve kterém zazářili například Marlon Brando nebo Tom Selleck.

Jako kulisa posloužil Alcázar také režiséru Orsonu Wellesovi ve snímku Pán Arkadin – Důvěrná zpráva. Stejně tak mu neodolal režisér Terence Young při natáčení filmu That lady nebo Joshua Logan v muzikálovém snímku Král Artuš a jeho družina.

Samozřejmě se na Alcázaru natáčela také řada španělských historických seriálů a v roce 2020 si ho vybrala produkce Amazon Prime jako kulisu seriálu Kolo času.

Pokud jste milovníky seriálu Simpsonovi, Alcázar se objeví ve 20. díle 20. série, který se jmenuje “Čtyři velké ženy a manikúra”.

V následujícím videu si můžete hrad Alcázar prohlédnout:

Chcete-li hrad Alcázar navštívit, koukněte se na náš článek o Segovii.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *