Španělsko a okupas
O životě

Španělsko a okupas

Španělsko a okupas k sobě neodmyslitelně patří. Přitom problematika okupas není za hranicemi Španělska tolik známá, také především díky tomu, že jde o velmi specifickou situaci, která vznikla kombinací neschopnosti vlády řešit bytovou situaci slabších sociálních vrstev a kreativitou španělského obyvatelstva, které obratně využilo šedá místa v zákonech.

O fenoménu okupas jsme psali v tomto článku. Jen pro stručné připomenutí jde o nelegální obsazení domu nebo bytu bez souhlasu jeho vlastníka. Většinou jde o neobydlené nemovitosti (ať už dočasně nebo trvale) a nelegální obyvatelé se tak snaží uplatnit právo na bydlení garantované ústavou, bez ohledu například na právo vlastnické.

Občas jsou slyšet hlasy, že se problém okupas týká jen problematických lokalit nebo je důsledkem špatně nastavených nájemních smluv (to jsou například případy, kdy nájemník přestane platit nájem a majitel nemovitosti ho nemůže vystěhovat).

Bohužel není to tak jednoduché a uvádíme jeden příklad za všechny. Zrovna minulý týden španělskými médii zacloumal případ z Majadahonda, což je oblíbené rezidenční městečko na okraji Madridu. Okupas tam minulý rok obsadili luxusní rezidenční objekt s 12 byty hned po jeho dokončení a mírumilovnou čtvrť proměnili v podstatě v peklo. Skupina mladých delikventů, kteří se živí krádežemi a všemožným kšeftováním, v domě pořádala party, z oken vyhazovala různé předměty a odpadky, po ulici chodila s noži v rukou a sousedé se začali bát už jen vycházet ze svých domovů.

Majitel objektu si najal firmu specializovanou na vystěhovávání nelegálních obyvatel. Okupas zaměstnance firmy napadli, házeli po nich kameny a různými dalšími předměty (nechyběl nábytek nebo třeba televizor) a jeden ze zaměstnanců skončil v nemocnici s řeznou ranou na ruce po útoku nožem. Situaci nakonec zklidnila přivolaná policie, ale k vystěhování okupas nedošlo.

Majitel objektu podal trestní oznámení a bude postupovat soudní cestou. Podle dosavadní praxe to může znamenat klidně i několik let soudních tahanic.

Okupas prohlásili, že dokud nedostanou soudní příkaz k vystěhování, budou se bránit silou. Své dosavadní jednání označili za sebeobranu, ke které byli donuceni postupem firmy specializované na vystěhovávání, která přišla ozbrojená a se psy. Úplně jim nehraje do karet, že lehce zranili i reportéra televize Telemadrid.

Španělsko a okupas k sobě bohužel opravdu patří a tento fenomén není jen problémem komplikovaných lokalit nebo špatných smluv. Případů, kdy dojde k nelegálnímu obsazení bytů nebo domů v tradičních rezidenčních čtvrtích (včetně nových developerských projektů), je čím dál víc, a proto je třeba s tímto rizikem počítat, nepodcenit ho a připravit se na něj. Dobré vztahy se sousedy a kvalitní alarm jsou naprostou nezbytností. 

Španělsko a okupas jsou tak v neustálé válce, která zatím nemá konce. Vláda nemá prostředky na vybudování sociálního bydlení a s finančními krizemi, inflací a nezaměstnaností se jí problém okupas neustále vrací jako bumerang.

Věděli jste, že pokud nahlásíte obsazení své nemovitosti do 48 hodin, nemusíte k soudu, ale vystěhovat nezvané hosty může okamžitě policie? A pokud se vám tam okupas usadí, nesmíte jim odpojit vodu nebo elektřinu? Více v tomto článku.

Pozitivní zprávou je nález nejvyššího soudu, který rozšiřuje definici “obydlí” (které má být podle ústavy nedotknutelné) i o další nemovitost, kterou využíváte třeba jen sezónně. Letní byty by tak nově mohly být lépe právně chráněny (více zde).

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 7 Průměr: 4.3]

Pošli to přátelům…

2 komentářů

  • Libuše Smělíková

    Dobry den, zrovna asi před tydnem zveřejnila pani Martina na YT video kde rika o novem zakone ve Španělsku, který nahrává okupas. Takže je to spis ve prospěch jejich než majitelu domu? V byte takovy problem asi nehrozi nebo ano? Myslím kdyz byt clovek nepronajima, tak se mu tam nemůže nikdo nastehovat na černo?

    • modrasek

      Dobrý den, ve Španělsku byl teď schválen nový zákon o bydlení tzv. “nueva ley de vivienda”, měl by vstoupit v platnost do konce května 2023. Je pravda, že kritici toho zákona mimo jiné mluví o tom, že jde ve prospěch okupas. Asi naráží na části, které zvyšují ochranu proti vystěhování, ale podle našich informací jde spíše o výjimky pro ohrožené rodiny. Na druhou stranu Vás nepotěšíme: pokud je byt prázdný, je ideálním cílem pro nelegální obyvatele. Prostě se tam vloupají, vymění zámky, přečkají prvních 48 hodin a pak už si tam vesele bydlí. Právě proto doporučujeme pořídit alespoň alarm a mít dobré vztahy se sousedy, kteří můžou případně zavolat policii. Už jsme o tématu psali ve více článcích v této rubrice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *