španělské městečko, kterému vládnou nezadaní
O životě

Španělské městečko, kterému vládnou nezadaní

Elantxobe je španělské městečko, kterému vládnou nezadaní. Nachází se na severu Španělska v provincii Biskajsko v Baskicku.

Elantxobe je označováno za jedno z nejvíc samotářských městeček ve Španělsku. Však také 109 z celkového počtu 190 domů obývá jen jedna osoba. Tím pádem zadaní tam patří mezi ty divné. Legrační na tom je, že obyvatelům městečka tato skutečnost nedocházela až do okamžiku, kdy byly zveřejněny tyto statistiky.

Možná byste čekali, že se jedná o typický příklad španělského venkova, odkud mladí odcházejí do větších měst a zůstávají tam jen senioři. Vše je ale naopak. Elantxobe se nachází v oblasti, která je pro starší osoby v podstatě neobyvatelná. Městečko se rozprostírá na příkré skále, takže domky jsou tam poskládané jako schůdky vedoucí na mořské pobřeží, kde se nachází rybářský přístav. V úzkých strmých uličkách se tak mohou pohybovat jen mladší ročníky, které také mezi obyvateli převažují.

Zároveň se tam dostanete pouze dvěma způsoby. Buď z moře do spodní části městečka, nebo autem po jediné příjezdové cestě do horní části.

Městečko se tak stalo útočištěm především pro rozvedené, nebo prostě pro lidi, kteří dávají přednost osamělému životu. Ale jak říkají sami obyvatelé, jsou moc spokojení a žije se jim tam dobře.

Řada psychologů se shoduje na tom, že strach z osamělosti je příliš rozšířený a vychází z předpokladu, že samota je špatná a lidé by se jí měli obávat. Španělské městečko, kterému vládnou nezadaní, je opačným příkladem. Je místem, kam směřují osamělí lidé, kteří utíkají z přelidněných měst, hledají klid, případně si tam chtějí léčit zklamání z nevydařených vztahů. Mohou tak zásadně změnit způsob i rytmus života.

Obyvatelé si na samotu rozhodně nestěžují. Však všechny tři místní hospůdky se nacházejí do 200 metrů od sebe a vždy snadno narazíte na nějakého souseda.

Elantxobe je navíc krásné městečko pod ochranou UNESCO. Žije hodně z turistického ruchu. Počet obyvatel, kteří tam tráví i zimu (zhruba 300), se v sezóně zčtyřnásobí. I turisté hledají únik z civilizace a opravdu se dostávají do jiného světa.

Španělské městečko, kterému vládnou nezadaní, si tak žije svým vlastním životem. Ale ani Elantxobe se nevyhnulo pokroku a starostovi se podařilo získat do rozpočtu prostředky na příjezdovou cestu do přístavu a na vybudování výtahu, který by propojil spodní a horní část obce. Řada místních by ale byla radši, kdyby vše zůstalo při starém a nic nezasahovalo do jejich stylu života.

Pokud se chcete dozvědět o dalších zajímavých místech ve Španělsku, zkuste naši rubriku cestování.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 6 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *