Rychlovlakem po Španělsku
Cestování

Rychlovlakem po Španělsku? Rozhodně ANO!

Když se rozhodnete cestovat rychlovlakem po Španělsku, máte rozhodně z čeho vybírat. Zhruba 3400 km dlouhá síť železničních tratí pro rychlovlaky řadí Španělsko na první místo v Evropě a dokonce druhé na světě hned po Číně.

Španělské rychlovlaky operují pod označením AVE. Jedná se o velmi mazaný název, který je zaprvné zkratkou spojení Alta Velocidad (vysoká rychlost) a zároveň slovo ave ve španělštině znamená pták, což může evokovat, že budete cestovat rychle jako pták. Pohodlně a především rychle (až 300 km/h) se dostanete rychlovlakem po Španělsku do téměř všech velkých měst, ať už je vaším cílem Barcelona, Valencia, Málaga, Córdoba, Sevilla, Alicante či Zaragoza mimo jiné.

Před vstupem do odjezdové haly nebo na nástupiště (záleží vždy na konkrétním nádraží) musíte vaše zavazadla předložit k bezpečnostní kontrole, protože nikdo nechce opakovat exploze při teroristických útocích na vlakovém nádraží Atocha v Madridu v roce 2004. V porovnání s kontrolami na letištích se jedná pouze o velmi rychlou rentgenovou kontrolu obsahu zavazadel a není potřeba hlídat, jaké množství tekutin máte ve svém zavazadle.

Krátce po odjezdu ze startovací destinace nabídne palubní personál všem cestujícím jednorázová sluchátka pro případ, že byste chtěli sledovat film či poslouchat hudbu, která je v denní nabídce. Dále máte možnosti navštívit jídelní vůz, kde se konzumuje pouze tzv. na stojáka, takže nečekejte jídelní vůz se stoly a obsluhou. Základní občerstvení si také můžete zakoupit pohodlně přímo z vašeho sedadla až kolem bude projíždět personál s vozíkem s občerstvením.

Jízdenky lze zakoupit pohodlně online přímo na stránkách španělských železnic RENFE, přičemž je možné kupovat pouze jízdenky na cesty pro následující 3 měsíce. Platí, že čím dříve jízdenku koupíte, tím nižší cenu bude mít. Pokud máte rádi klid a pohodu během cestování, rozhodně doporučujeme při rezervaci jízdenky zvolit preferenci cestovat v “tichém voze” (španělsky: coche en silencio). V takto označených vagonech se totiž nesmí telefonovat ani hlučně mluvit a lépe si tak vychutnáte jízdu rychlovlakem po Španělsku.

Závěrem chci ještě zmínit závazek španělských železnic RENFE dopravit vás do cílové destinace na čas. Svůj závazek berou tak vážně, že cestujícím garantují kompenzaci ve výši 50% jízdného v případě, že se vlak opozdí o více jak 15 minut a dokonce vrácení 100% jízdného pokud je zpoždení delší jak 30 minut. Za celou dobu mého cestování rychlovlakem po Španělsku jsem zažil zpoždení pouze jednou. Bylo to 16 minut a měl jsem své obavy, zda RENFE takové zpoždění uzná a zda nebude hrát špinavou hru, že podle jejich hodinek to bylo 15 minut. K mému překvapení byla refundace už předpřipravená v mém profilu cestujícího ihned po zadání čísla jízdenky. Stačilo o ni pouze formálně požádat několika kliknutími myší a peníze byly do druhého dne připsány na mém účtu.

Přeji vám Buen viaje!

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 5 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *