silvestr v Madridu
O životě

První silvestr v Madridu aneb hroznové víno v hlavní roli

Blížil se konec roku 2012 a my jsme měli před sebou zásadní otázku: Jak strávit první silvestr v Madridu? Nedá se říct, že bychom byli ti největší fanoušci novoročních oslav, takže jsme ani tentokrát nic dopředu neplánovali. Jenže když žijete v nové zemi sotva pět měsíců, tak se blížící přelom roku stává nějak víc atraktivnější událostí. Takže když se nás kamarád Gimmy zeptal, jestli se nechceme přidat a jít s ním a pár lidmi oslavit Silvestr tím pravým madridským způsobem, odpověď byla naprosto jasná! Doladili jsme detaily v kolik a kde se potkáme a pak následovalo pár praktických rad: “Neberte si s sebou nic ve skle! Jo a nezapomeňte si s sebou vzít hroznové víno, to je totiž to nejdůležitejší!” Z hodin španělštiny už jsme naštěstí věděli, že během dvanácti půlnočních úderů zvonu Španělé jí 12 kuliček vína, což symbolizuje štěstí a prosperitu v následujících dvanácti měsících.

Moje původní představa, že prosinec v Madridu doprovází příjemné teploty a zimní oblečení není potřeba tolik hrotit, se ukázala jako absolutně mimo. Teploty se sice nepohybují pod bodem mrazu (teda až na výjimky), ale zasněžené hory obklopující Madrid ze severu dávají jasně najevo, že zima tu taky existuje. Navíc pokud z těch hor pořádně zafouká vítr, tak real feel dokáže velmi rychle klesnout do mínusových stupňů.

Vyzbrojení zimním oblečením a vybavení vším potřebným na přivítání nového roku jsme po společné večeři vyrazili na náměstí Puerta del Sol – aneb středobod všeho dění v Madridu. Počasí nebylo zrovna ideální, protože v kuse pršelo. Ale my jsme se s nasazenými kapucami uklidňovali, že nám přece prší štěstí! Možná právě díky tomu dešti nebylo Sol vůbec našlapané a nebylo potřeba se prodírat davem. Gimmy vybral strategické místo, odkud pěkně uvidíme na hodiny až budou odbíjet půlnoc. Snažil se nám trpělivě vysvětlit systém odbíjení zvonů a především to, ve který moment se máme vrhnout na pojídání hroznového vína. Já si byl na 100% jistý, že to zaručeně zvrtám.

Atmosféra na náměstí byla navzdory přetrvávajícímu dešti skvělá. S blížící se půlnocí si všichni začali chystat svých 12 kuliček vína. My taky! Když bylo za minutu dvanáct, nervozita rostla a lidé na náměstí nadšením jásali. My taky! A pak to přišlo! Nejdřív se z vrchu věže spustila zlatá koule za soustavného cinkání zvonů, pak se odbíjely čtvrthodiny a teprve až poté začalo těch slavných 12 úderů.

Přesně jak jsem tušil, lehce jsem to poplet a vrhnul jsem se na víno dřív než jsem měl. Ale to vůbec nevadí, první silvestr v Madridu byl skvělý! Člověku se to nezdá, ale je to celkem umění dostat do sebe 12 kuliček vína za přibližně 30 vteřin. Ještě že jsme si koupili víno bez pecek! 🙂

Silvestr v Madridu také komentujeme v našem podcastu.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 5 Průměr: 4.6]

Pošli to přátelům…

2 komentářů

  • Libuš+Ka

    Drazí vy dva,rada bych Vám popřála vše dobré a krásné v nastávajícím roce2020,spoustu zajimavého čtení pro nás,Vaše oddané čtenáře.Ať se Vám daří vše,co si naplánujete!A ať to vše zvládáte v plném zdraví!!Tak tedy,cheers!Líbám Vás a objímám,Líba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *