Nudismus ve Španělsku
Cestování

Nudismus ve Španělsku

Nudismus ve Španělsku slaví 44 let. Za hlavní město nudistů ve Španělsku je právem označované městečko Vera v oblasti Almería. Aniž bychom to věděli, jeli jsme tam jedno léto na dovolenou. Nikdy nezapomenu, jak mi spadla brada údivem, když jsme vjížděli do části Vera Playa a po chodníku šel z pláže postarší manželský pár úplně nahý. A o kousek dál z potravin vycházel nahý pán s nákupem. Ubytování jsme měli v bytovém komplexu, kde hned u vstupu byly cedulky se zákazem plavek u bazénu. Ale jakmile jsme překonali prvotní šok, zjistili jsme, že je to velmi přívětivé a příjemné místo na dovolenou.

A jaká byla historie nudismu ve Španělsku? Po smrti diktátora Franka došlo k značnému uvolnění ve společnosti a tak se podařilo, že vláda v roce 1979 vyhlásila pláž “El Playazo” ve Veře zónou, kde se mohli lidé svléct donaha. V té době šlo ale o národní skandál především u většinové společnosti těch, kteří se rádi koupali v plavkách. Tak začala jistá nevraživost mezi nudisty (španělsky se to řekne stejně “nudista”, plurál “nudistas”) a mezi zastánci plavek, kterým se začalo říkat (možná tak trochu výsměšně) textilové (španělsky “textil”, v množném čísle “textiles”). Textilové se pak rádi provokativně promenádovali v plavkách nudistickou zónou, nudisté reagovali hromadným potleskem, čímž většinou vetřelce zahanbili a ti se z pláže vytratili.

Vše začalo v legendárním kempu Camping Almanzora, který dnes už neexistuje. Ani zde se vše neobešlo bez problémů, protože textilové dělali problémy a provozovatel musel oba tábory oddělit do dvou zón, kdy každá měla svůj vlastní bazén. Tím ale válka jen začala. Mládež z tábora textilů se v nudistické zóně dopouštěla vandalismu a nebylo výjimkou, že káleli do bazénu nudistů. Odvetné akce pak na sebe nenechaly čekat a ani nudisté nezůstali pozadu.

O 10 let později, v roce 1989, byl otevřen první naturistický hotel ve Španělsku, Hotel Vera Playa. Kemp totiž začínal praskat ve švech (míval průběžně kolem 3.000 návštěvníků najednou) a někteří z nich už začínali opouštět životní styl “hippies” a hledali pohodlnější způsob trávení dovolené. Hotel se stal tak oblíbeným, že to časem vedlo k zániku kempu (v roce 2008). Hotel má dnes 4 hvězdy, u bazénu jsou zakázané plavky, do restaurace se chodí v oděvu a ve společných zónách jak je libo.

Také už nejde o nedotčenou zónu uprostřed přírody, teď je téměř vše urbanizované, vznikla tam řada restaurací a barů. Také s sebou časem nudismus přilákal další novější trendy, jako například podniky s party na výměnu partnerů (swingers) nebo cruising gay bary sloužící k sexuálním hrátkám. A jak to tak bývá, tyto aktivity se dostávají i za zdi těchto podniků a pronikají i na pláže, což se zase nelíbí nudistům, podle kterých to narušuje původní filozofii městečka.

Tak dnes tedy vypadá Vera, hlavní město nudistů ve Španělsku. Nudistické pláže, naturistický hotel, bytové komplexy, kde lidé žijí a pohybují se po společných prostorech a u bazénů nazí, obchody, kde se nakupuje tak, jak vás Bůh stvořil. Obyvatelé Very jsou prostě celý den nazí a pokud se k večeru trochu ochladí, vezmou si jen tričko, které zakryje pouze horní část těla. 

V městečku Vera jsou velmi populární kola, dokonce tak, že se tam každý rok pořádá jízda naháčů. V Guinessově knize rekordů je Vera zapsána s rekordem největšího počtu nahých osob koupajících se v jeden moment v moři s počtem 729 z roku 2013. A nemůže chybět každoroční festival LGBTQ+, který nese název “Desfilé Orgullo LGTBIQ Vera Playa (Almería)”.

V naturismu nejde jen o nahotu, je to životní filozofie. Nazývá se FKK z německého “Freikörperkultur”, což znamená kultura svobodného těla. Tato filozofie je také o zdravém životním stylu, zdravé stravě a spojení s přírodou.

Nudismus ve Španělsku má tedy velkou tradici a pokud jste příznivci této filozofie, určitě zavítejte do Almeríe. Je totiž důležité dodat, že v podstatě na celém pobřeží především kolem národního parku Cabo de Gata můžete najít řadu malebných přírodních nudistických pláží. Ale pokud chcete být v centru naturistického dění, pláže El Playazo a Vera Playa u městečka Vera budou tou správnou volbou (kliknutím na názvy se přemístíte na mapu).

Nudismus se ve Španělsku tak rozšířil, že nemusíte vysloveně do jeho kolébky. Nudistické pláže najdete po celé zemi.

Naše další cestovatelské tipy najdete v této rubrice.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 7 Průměr: 4.4]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *