Od kterého bodu se měří nadmořská výška ve Španělsku
Cestování

Od kterého bodu se měří nadmořská výška ve Španělsku

Pokud vystoupáte na nejvyšší vrcholek Pyrenejí, budete 3.404 metrů nad mořem. Možná budete vědět, že nejvýše položenou obcí ve Španělsku je Valdelinares ve výšce 1.695 metrů. Víte ale, od kterého bodu se měří nadmořská výška ve Španělsku?

Samozřejmě, že se vychází z hladiny moře. Ale aby byla veškerá měření jednotná, je nutné stanovit konkrétní výchozí bod. Před 150 lety, po několikaletém výzkumu, bylo za tento bod vybráno Alicante.

Španělská “kóta nula” (cota zero) svou historií sahá do dob královny Isabel II., kdy byl založen Národní zeměpisný institut (Instituto Geográfico Nacional), který mimochodem existuje dodnes. Jedním z prvních úkolů tohoto institutu bylo stanovit přesnou nadmořskou výšku napříč celou mapou Španělska. A potřeba určit kótu nula byla na světě.

Bylo jasné, že tento bod musí být na co možná nejníže položeném místě. Jinými slovy tak blízko moři, jak jen to dovolí zeměpisné podmínky. Od začátku bylo také jasné, že ideální volbou je Středozemní moře, jehož vody jsou poměrně klidné bez velkých výkyvů a nepodléhají vlivům oceánu.

Aby se ověřilo, že jde o to pravé místo, několik let tam probíhala řada měření. Konkrétně na místě známém jako “schody královny” (escalera de la Reina) na přístavní promenádě. Nakonec právě toto místo bylo vybráno jako kóta nula.

Pokud se budete chtít sami přesvědčit, od kterého bodu se měří nadmořská výška ve Španělsku, vypravte se do přístavu v Alicante. Najdete ho u sochy umístěné v moři, která znázorňuje návrat Ikara.

Věděli jste, jaké je španělské město s největším počtem barů na obyvatele? V tomto článku se dozvíte víc.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 6 Průměr: 4.2]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *