Malíř Sorolla
Cestování

Malíř Sorolla – skrytá krása španělského malířství

Malíř Sorolla (celým jménem Joaquín Sorolla y Bastida) patří u nás v Česku mezi poměrně neznámé španělské umělce. Ale stačila jedna návštěva jeho muzea v Madridu a okamžitě jsem se do jeho díla zamiloval. Nebudu zapírat, jsem poměrně konzervativní člověk a moderní umění v podobě různých abstraktních čmáranic mi prostě nic neříká. A právě možná proto mě tak učarovala návštěva rozlehlé vily, kde kdysi Sorolla žil a tvořil. Nyní je v ní jeho muzeum. Bylo to jako návrat v čase a mezi těmi starými štětci, paletami se zaschlými barvami a překrásnými obrazy člověk skoro cítí jeho přítomnost. Jako by tam jeho duše přetrvávala.

Rodák z Valencie neměl lehké dětství. Jeho rodiče zemřeli na choleru, když mu byly dva roky. Vyrůstal u svého strýce a tety. Ti mu umožnili vystudovat malířství ve Valencii, Madridu a také v Římě. Patřil mezi ty malíře, kterým se podařilo proslavit už za svého života. Díky finančnímu zázemí si mohl vybudovat rozlehlou rezidenci s krásnými zahradami v Madridu, kde ve svém atelieru stvořil svá nejdůležitější díla. 

Jeho velkou inspirací byla jeho žena Clotilde, kterou zpodobnil na řadě svých děl, a pokud  ne zrovna na plážích své milované Valencie nebo v divočejší scenérii pláží San Sebastianu, často ji zachytil v barevné kulise zahrad jejich madridského domova. Díky svému originálnímu smyslu pro zachycení světla je považován za významného představitele tzv. luminismu. Často jsou ale jeho díla zařazována i mezi impresionistická či postimpresionistická, protože jeho milovaným městem byla také Paříž, kde nemohl uniknout této umělecké vlně. Nehledě na to, že Paříž ho jako malíře přijala s otevřenou náručí a významně přispěla k jeho úspěchu.

Malíř Sorolla po sobě zanechal přes 2.200 děl, která jsou vystavená ve věhlasných galeriích na celém světě. To pravé kouzlo se ale nachází právě v Muzeu Sorolla, které vzniklo z iniciativy jeho ženy Clotilde. Ta v závěti odkázala jejich madridskou rezidenci i Sorollova díla Španělsku na počest památky tohoto vyjímečného malíře. V průvodcích po Madridu toto místo nenajdete mezi těmi TOP10, ale pokud chcete uniknout ruchu velkoměsta a nechat se unést touto zvláštní atmosférou, měli byste si najít chvilku. Třeba se taky zamilujete.

Malou ochutnávku můžete zhlédnout v následujícím videu:

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *