Fanzara ve Španělsku
Cestování

Fanzara ve Španělsku – valencijské street-artové městečko

Fanzara ve Španělsku by jako malé městečko s 300 obyvateli ničím nevyčnívalo nad tisíce podobných španělských vesnic, kdyby se v něm ovšem nevyskytovala unikátní sbírka street-artových artefaktů vyvedených na 160 zdech v jeho malebných uličkách.

Říká se, že kdyby si Banksy měl vybrat nějaké španělské městečko, bezpochyby by vyhrála právě Fanzara. Tato malinká obec ve španělské provincii Castellón se proměnila v jedno z nejavantgardnějších míst valencijské autonomní oblasti díky každoročnímu street-artovému festivalu MIAU Fanzara.

MIAU znamená “Museo Inacabado de Arte Urbano” (volně přeloženo “Nedokončené muzeum městského umění”) a pravidelně láká umělce z celého světa, aby vyzdobili ulice a fasády městečka svými výtvory, které samozřejmě zůstávavají v ulicích celý následující rok a činí tak z této španělské vesničky oblíbený cíl turistů a především instagramových influencerů.

Možná vám MIAU také evokuje kočičí mňoukání. Ne náhodou je motiv kočky na grafiti poměrně častý.

Fanzara ve Španělsku

Toto muzeum pod širým nebem v minulosti vyzdobili např. Alberto Montes (Španělsko), Doa Ocampo (Španělsko), Jacoba Niepoort (Dánsko), Koz Dos (Venezuela), Monkeybird (Francie), Mono González (Čile), Nuno Alecrim (Portugalsko), Sabotajealmontaje (Španělsko), Anna Willow (Velká Británie) nebo DiddiDavid (Španělsko).

Španělská Fanzara přitáhla pozornost i zahraničních médií jako BBC nebo The Guardian, která neopomněla zmínit, že tato iniciativa (alespoň v tomto případě) napomohla zvrátit trend vylidňování španělského venkova ve vnitrozemí.

Fanzara ve Španělsku je často označována za světové hlavní město grafiti a určitě stojí za půldenní výlet, pokud si budete chtít na chvíli odpočinout od španělských pláží. Autem je to jen zhruba hodinka z Valencie.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 3 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *