Enklávy Ceuta a Melilla
Cestování

Enklávy Ceuta a Melilla – exotický kus Španělska v Africe

Maličké španělské enklávy Ceuta a Melilla se nachází na severním pobřeží Maroka. Od roku 1995 mají status autonomní samosprávní oblasti a tvoří tak nedílnou součást Španělska. Jsou to jediná území Evropské unie, která sousedí s některým ze států afrického kontinentu.

Ceuta a její větší sestra Melilla jsou od sebe vzdálené 225 kilometrů vzdušnou čarou. Obě tyto španělské enklávy leží na strategickém místě poskytující v minulosti ochranu španělským lodím a zárověň slouží jako výchozí bod pro obchodování mezi Evropou a Afrikou. Ačkoliv jsou obě enklávy součástí Španělska po dobu více než 400 let, Maroko vzneslo od svého vyhlášení nezávislosti roku 1956 mnoho nároků na zmiňovaná území, která označují za okupovaná. Některé nároky vznesené Marokem měly dokonce násilnou formu, vždy však potlačené španělskou armádou.

Obě enklávy nesou známky západní kultury a v Melille dokonce narazíte na četnou modernistickou architekturu. To je zásluha architekta jménem Enrique Nieto, což nebyl nikdo jiný než žák slavného Antonia Gaudí – proslulého tvůrce barcelonské katedrály Sagrada Familia.

Přestože jsou enklávy Ceuta a Melilla pro mnohé obyvatele afrického kontinentu vnímány jako vstupní brána do Evropy, kde najdou lepší životní podmínky, systém několika hraničních zábran a plotů brání ilegální migraci.

Z etnického hlediska se jedná o velmi různorodá společenství, kde spolu žijí křesťané, muslimové, židé i hinduisté. Oficiálním jazykem je sice španělština, ale zhruba polovina obyvatelstva mluví arabsky díky svému marockému původu.

Za zmínku také stojí, že Ceuta a Melilla jsou častým zdrojem inspirace pro filmový průmysl. Především díky exotické atmosféře s africkými kulturními vlivy či jako ideální místo na schování se před nějakým průšvihem spáchaným na území kontintentálního Španělska.

Mezi Ceutou a kontinentálním Španělskem existuje pravidelné lodní spojení s přístavem Algeciras, který se nachází nedaleko Gibraltaru. Pokud se budete chtít vydat do Melilly, můžete k tomu využít lodní dopravu z přístavů Almería, Málaga či Motril.

Více cestovatelských tipů po Španělsku můžete najít v sekci Cestování.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 2 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *