El Escorial
Cestování

El Escorial – nejen velkolepý královský palác nedaleko Madridu

Královské sídlo San Lorenzo de El Escorial naleznete přibližně 50 kilometrů od hlavního města Španělska. Tento rozsáhlý komplex v sobě zahrnuje klášter, baziliku, královský palác, panteon, internátní církevní školu, knihovnu a muzeum. To vše na ploše něco málo přes 33.000 m2.

Tehdejší panovník Filip II. měl údajně dva zásadní motivy k vybudování rozlehlé  rezidence El Escorial. Byla to oslava vítězství nad Francouzi v bitvě u San Quintínu (1557) a výstavba monumentální rodinné hrobky.

Místo  bylo zvoleno hned z několika praktických důvodů. Jedním z nich bylo mírné klima v letních měsících v porovnání s jinými místy a do karet také hrála praktická blízkost a dostupnost materiálů nutných k výstabě. Jedna středověká legenda praví, že těsně před vykázáním Lucifera z nebe mu jeden rebelující anděl pomohl vytvořit sedm bran do pekla a jedna z nich se nachází právě v komplexu El Escorial.

V listopadu roku 1984 byl El Escorial vyhlášen světovým kulturním dědictvím na seznamu UNECSO. Dodnes je toto místo hojně navštěvované turisty a ročně přiláká téměř milion návštěvníků.

Praktické informace:

El Escorial je snadno dostupný vlakem. Z Madridu se sem dostanete příbližně za hodinu, přičemž vlakové spoje jezdí zhruba každou hodinu. Vlak vás doveze do obce El Escorial a odtud vám to nezabere více jak 15 minut dostat se až ke královskému sídlu.

Pokud máte nějaký dotaz, můžete se na nás obrátit prostřednictvím kontaktního formuláře.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 0 Průměr: 0]

Pošli to přátelům…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *