auto ve Španělsku
Podcast

Co to obnáší mít auto ve Španělsku vypráví španělský ptáček

Co to obnáší mít auto ve Španělsku? Jaké to je absolvovat španělskou STK? Jak se ve Španělsku vydávají SPZky? Jací jsou Španělé řidiči? O tom všem vypráví španělský ptáček.

Hodnocení článku:

[Celkem hlasů: 1 Průměr: 5]

Pošli to přátelům…

10 komentářů

  • Otakar Doležal

    Já mám auto ve Španělsku už více než 6 měsíců, zatím vůbec žádný problém (žádná policejní kontrola, ani na hranicích). Co se může stát, kdyby mě chytli policajti a já jim řeknu, že jsem přijel před měsícem a zase do měsíce odjedu?

    • modrasek

      Dobrý den, samozřejmě správně byste měl ve vaší situaci auto přehlásit. Pokud sázíte na štěstí, musíte počítat s rizikem, že vám to nemusí projít.

  • Dalibor

    Jenom poznámka k NIN.elektronický formulář počítá s 9-10 mistnym číslem pasu. Podával jsem si zatím jen elektronikou žádost o bankovní účet u Caixabank a formulář nefungoval. Zkusil jsem před 8mi místné číslo CZ pasu předřadit nulu a prošlo to, druhý den mi do Čech volali z banky. Až přijedeme do ES, domluví termín pro osobní jednání o účtu a hypotéze.

  • Petr

    Chystam se prevezt auto na Tenerife, ale nemam zatim rezidenci. Ty 2 mesice me vylekaly – overoval jsem, a zjistil, ze i na ostrovech i na pevnine je to stejne. Nerezident na to ma 6 mesicu – potrebuje postupne zaridit NIE, kontrakt pro dlouhodoby pronajem, a az teprve pak ma smysl registrace (matriculacion) auta a ITV (STK). Jako nerezident to tezko clovek stihne za 2 mesice, kdyz 2 mesice ceka na ‚cita previa‘ na pouhe NIE. Suma sumarum nerezident ma pulroku, rezident 2 mesice.

    Jinak diky za pekny blog, ja to tusil, ze se spanelskou byrokratickou hydrou nebude sranda, ale ta vlastni zkusenost s tim je fakt maso – podelim se 🙂

    Bojuju strasnym zpusobem uz jen s ‚pitomou‘ platbou za NIE prostrednictvim formualre „Modelo 790 codigo 012“, ktere mi nechce prjimout a nechat uhradit zadna banka, ani zadny bankovni automat. Argumentem je, ze formular nejde zaplatit za NIE – coz je dobra cyklicka reference 🙂 Teoreticky tam ma jit vyplnit i cislo pasu, kdyz nemate NIE. Coz jsem udelal, ale bankovnim urednikum to neprochazi pres nejaky validator formulare u nich v systemu 🙂 Uz me takto vyhodili z CaixaBank, Santander, a stejne tak platebni automat v BBVA bance, ktery ma na platbu formulare automatizovane workflow, tak vas vyhodi na validaci NIE, kdyz se tam snazite napsat cislo pasu.

    Takze… prvni zkusenosti se systemem ve Spanelsku mi asi radi, ze bude rozumne zaplatit na registraci auta + ITV gestona, protoze to fakt vypada silene, co tu ctu 🙂 Kdyz si predstavim, co je to za usili a nervy, v porovnani s takovou trivialitou jako zaplatit za NIE, ktere se ted jevi neresitelne. Uz si to prevadim na cas, a muj cas take neco stoji, takze nejakou porci byrokracie mi dava smysl oddelegovat. Vsechna cest, jestli si timto prosli autori blogu sami!

    • modrasek

      Dobrý den, váš komentář jen potvrzuje naše zkušenosti se španělskou byrokracií. Uděláte dobře, pokud si na přehlášení auta ve Španělsku najmete “gestora”, ušetříte opravdu spoustu nervů a hlavně času. Držíme palce, ať to všechno zvládnete!

  • Michal

    Ahoj, chceme si ve Španělsku koupit nějakou starší šunku, máme zde apartman, ať nemusíme vozit auto z ČR. Tak za 5000 €… Když to bude od místního tak se udělá jen přepis a hotovo? Tak jako v ČR? Nebo je tam zase nějaký zakopaný pes? NIE máme…
    Děkuji za reakci a taky za stranky, super!!!

    • Michal

      Ufff, to byl fofr, díky za rychlou reakci 😀 mrknu na ty odkazy a uvidíme jak to půjde 👍 spadáme pod Orihuela Costa tak už se těšíme jak se tam příští rok zase ohrejeme (tady je zima, brrr)
      Zasilam pozdrav!
      M.

  • Romana

    Super web! Díky za něj. Přestěhovali jsme se na Lanzarote a přivezli si auto, přehlásit ho na špa. SPZ jako residenti musíme do 2 měsíců (ne 6 měs.) Je to neskutečné – kocourkov, díky kouli na autě nám dělají problémy a absolutně nerespektují směrnice EU (vymýšlí si svá pravidla). Tak nám držte palce:)

    • modrasek

      Moc Vám děkujeme! Je možné, že ostrovy mají přísnější pravidla než pevninská část Španělska. Navíc často každá autonomní oblast si řadu věcí upravuje po svém. Těch 6 měsíců by měla být maximální doba stanovená na úrovni Evropské unie. Hodně štěstí v boji s úřady!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *